Utánpótlás EB - Ebreichsdorf (Ausztria) 2012 augusztus 14-19.
Az elmúlt évtized legmegfelelőbb körülményeit biztosították a szomszédok, az ebreichsdorfi Magna Racino lovas komplexumban minden feltétel adott volt az idei év utánpótlás díjugrató Európabajnokság sikeres megrendezéséhez. Harminckét ország közel háromszáz lova rekord részvételt hozott. A földrajzi közelség miatt a magyar csapat is maximális létszámmal, a gyermek, ifjúsági és fiatal lovas kategóriákban 15 párossal képviseltette magát.
A fiatal lovasok korcsoportjában a tíz évvel ezelőtti világbajnokság négyfős körbelovaglásának ezüstérmese, a Thierry Pomel által vezetett francia csapat győzött, megelőzve Svájc és Belgium csapatát. Az egyéni küzdelmekben kétség sem fért ahhoz, hogy ismét egy lovas dinasztia vigye tovább hírnevét, miután a szürke Principallal Martin Fuchs végig hibátlan teljesítménnyel lett aranyérmes. A magyarok közül Burucs Borbála hűséges kancájával, Mama Myával egyenletes teljesítménnyel, kitűnően teljesített, a vigaszdíjban a hatodik lett, és az elő- és középdöntőben is közelítette az élmezőnyt. Az újonc, Szilágyi Réka Médea of Brightness-szel sem lepődött meg az óriási kihívástól, és igazán helytállt. Sohajda Júlia Pepitájával a pályák feléig jól állt, utána azonban jött a több verőhiba. A magyar csapat két férfi tagja, Biharvári Attila és ifjabb Szabó Gábor ezen az Európa-bajnokságon nem tudták hozni a tőlük elvártakat.
Az ifjúságiaknál 21 csapat 112 lovasa próbált szerencsét. A csapatversenyben a kaposvári kancavizsgán bíráló ír John Ledingham által vezetett Írország nyert az összevetés után Belgium és Nagy-Britannia előtt. A magyar csapat nem tudta megközelíteni a szezonbeli CSIO-kon nyújtott teljesítményét, és mindössze Szlovákiát és Csehországot előzte meg. Az öt lovasból Mráz Tamás Ginus apaságú fedezőménjével, Zordonnal volt a legeredményesebb. Az elődöntőben még ifi bajnokunk, Burucs Barna is a helyezettek között zárt Prímával, de a csapatversenyben elúsztak a döntős remények. Egyéni indulónk, Jován Richárd és a két fiatalabb lány, Bagyánszky Gabriella és Sopronyi Réka ezen az Európa-bajnokságon nem tudott a mezőny java részével tartani. Az egyéni versenyben a németek örülhettek, hiszen a világ egyik legjobb lovasának tartott René Tebbel fia, Maurice Tebbel egyetlen hibátlanként megérdemelten nyert, megelőzve az egy hibapontos francia világnagyság, Patrice Delaveau lányát, Camille-t és az angol Abigail Newberyt. Legnagyobb reményeket a gyermek korosztályban tápláltunk, ahol húsz csapat nevezett, és az első forduló után a magyarokkal együtt tíz csapat állt hibátlanul. A második fordulóra a minden képzeletet felülmúló nehezítés után szétszóródott a mezőny, de a Sándor Balázs utánpótlás kapitány által vezetett csapat az utolsó pillanatig dobogó közelben állt. Végül belga győzelem, hazai ezüstérem, francia bronz és német negyedik hely után Magyarország (Hollé Sára – Castilio 0/4, Hardy Luca – Páholy 8-8, Weinhardt Virág – Bognár Jen Cor 0/4, Lázár Zoltán – Afrodité 0/12) ötödik lett. Az egyéni döntőbe két lovasunk, Hollé Sára és Weinhardt Virág minősült. Weinhardt Virág a kiskunhalasi versenyző a döntő mindkét fordulójában hibátlant lovagolt, így 4 hibapontos összesítéssel, harmadmagával az aranyéremért vetett össze. A 2009-es Burucs Barna ezüstérmet újra elérve, a magyar lovasnő az olasz Gianluca Mario Pirovano és a belga Luise Van Laer között a dobogó második fokára állhatott. A verseny minden pályájára rányomta bélyegét, hogy a német Frank Rothenberger kétségkívül minden idők legnehezebb Európa-bajnokságát építette meg a Magna Racinóban. A pályák magassága 5, gyakran 10 cm-rel volt magasabb az előző éveknél és a kiírásnál, a vonalvezetések technikája pedig hemzsegett a feles távolságoktól. Az elmúlt évek tapasztalatait levonva magyar szemmel mindig a fiatal lovas Eb-t hasonlítottuk a felnőtt magasságokhoz, de most az ifjúsági korosztály pályái is meghaladták a felnőtt világversenyek szintjét. A díjugrató sport határtalan népszerűségét mutatja, hogy Norvégiától Portugáliáig ütőképes csapatok álltak starthoz, és a kiegyenlítettséget példázza, hogy tíz ország szerzett érmet az utánpótlás Eb-n.
A verseny végén kimondható, hogy edzők és lovasok a válogatotthoz méltó hozzáállással dolgozták végig az Európa-bajnoksághoz vezető utat és a verseny egész hetét.
A gyermek korosztály pályái szintén évről-évre nehezednek, de ezekre a magasságokra még lehet Magyarországról lovakat találni, hiszen egyértelmű, hogy nem edzők és lovasok képességében, hanem a kimondhatatlan értékű lovaknál találhatjuk a különbséget a gazdaságilag erősebb országok és hazánk között. Ezért is értékelődik föl a gyermek csapatunk fantasztikus ötödik helye, és Weinhardt Virág ezüstérme, ami Magyarország díjugrató sportját idén is a nemzetközi élsportban tartja.
Vissza Hírek-hez
|