3.3.3. Mutatk
Minstett s regisztrlt lovasturisztikai szolgltatst nyjt ltestmnyek szmnak s minsgi sszettelnek alakulsa lovasturisztikai szolgltatst ignybevevk szmnak alakulsa lovasturizmusban rsztvev lovak szmnak alakulsa
lovastra tvonalak hossznak, minsgnek alakulsa
3.3.4. A tevkenysg lersa, szakmai tartalma
Magyarorszg termszeti adottsgai, s tereplovaglsi lehetsgei, lehetv teszik egy olyan specilis, a vilgon egyedlll lovas tvonalhlzat kialaktst, melyen ptett pihenhelyek, dlsi s fogadhelyek segtsgvel, sajtos, hlzatszeren mkd szolgltats pthet ki.
A szabad tereplovagls feltteleinek jogi rgztsvel Eurpban egyedlll monopolhelyzet jn ltre. Az gy kialaktott magyar modellben n a patks minstssel elltott lovas szolgltatk szma. A rendszerre plve, felfzheten biztosthat a lovas turizmus tovbbi fejldse, szolgltatinak tgondoltan, tervszeren s fenntarthat mdon trtn fejlesztse.
A kiptend tbb ezer kilomter hosszsg lovastra-hlzat lehetv teszi, hogy az tvonalon lovas turistk szakkpzett vezetvel, vagy akr vezet nlkl is, lovagolhassanak. A hlzatszeren mkd tvonalon GPS-szel jelljk ki az tvonalat, a szolgltatst ignybevevk pedig, a specilis turisztikai informcis rendszer segtsgvel, tjkoztatst kapnak a lovas tratvonal kzelben lv egyb szolgltatsokrl, idegenforgalmi jelentsg programokrl, ltnivalkrl, a nemzeti lovaskultrhoz tartoz rtkek bemutatsrl. Az informcis pontokon mrhetv tesszk a lovas tvonalhlzatot hasznlk szmt, illetve egyb adatok mrsre is alkalmas lesz a rendszer.
A kiptett pihen s fogadhelyek nemcsak a lovas, hanem a gyalogos s a kerkpros turistk szmra is hasznlhatk. Az nkormnyzatok terletn elhelyezett pihenhelyek, egyb kzssgi rendezvnyek sznterl is szolglhatnak. Az tvonalhlzat hasznlatval, nvekszik az tvonal mentn s a kzelben lv szllshelyek, valamint egyb idegenforgalmi lehetsgek kihasznltsga. A hlzat mkdtetse kiegszl egy klaszter programmal. A klaszter programban biztostani lehet a kzremkdk sszefogst, illetve a szolgltatsok minsgnek egysgt. A rendszert mkdtet szemlyzet felksztse, a lovak kikpzse azonos szempontrendszer alapjn trtnik, s rendszeresen ellenrizhet. (A trkpet az 1. mellklet tartalmazza.)
3.3.5. Priorits, temezs, akcik, forrsok LOVASTURIZMUS
PRIORITS 1-10 KZTT: 10
A tevkenysg vgrehajtsnak kezd idpontja: 2012.03.15.
A tevkenysg vgrehajtsnak befejez idpontja: folyamatos
A tevkenysg, mely msik tevkenysg eredmnyre pt, mint elfelttel. szabad tereplovagls jogi feltteleinek megteremtse
minstsi rendszer mkdtetse
tvonal GPS-el val kijellse
marketing terv vgrehajtsa A tevkenysg megvalstsnak helyszne: Magyarorszg rgii, lovardk, mnesek helysznei szolgltatk, klfldi s belfldi fizetkpes kereslet
A tevkenysg megvalstjtl elvrt szakmai kompetencik s referencik:
minstsi rendszer kidolgozsa, tbb ves szakmai tapasztalat
lovastra tvonalak kijellsben val jrtassg
igazolt hazai s nemzetkzi aktv szakmai gyakorlat
tevkenysg bemutatsa
megfelel kompetencival rendelkez szakemberek ignybevtele az MLTSZ ajnlsval
Szksges jogi lpsek:
a szabad terephasznlatra vonatkoz nll jogszably megalkotsa meglv jogszablyok ttekintse, mdostsa (pl. erdtrvny, llatvdelmi szablyozs)
A turisztikai szolgltatsok fejlesztsre a megvalsuls helyszntl s a telepls nagysgtl fggen a Regionlis Operatv Programok 2. prioritsbl illetve a Darnyi-terv forrsaibl.
Indikatv forrsnagysg: -
3.4. Lovassport
3.4.1. F clkitzsek, clok
Az eredmnyessg javtsa az olimpiai szakgakban.
A sportszer lovagls tmegbzisnak nvelse.
Sportolk, szakemberek, sportlovak szmnak nvelse, minsgjavts.
Nemzetkzi szint versenyek rendezse, klns tekintettel a hazai rendezs presztzs s vilgversenyekre (Eurpa- s Vilgbajnoksgok, regionlis s vilgjtkok) minden szakgban.
A nemzetkzi szint versenyek pnzdjainak emelse.
Rendelkezsre ll infrastruktra fejlesztse.
Nemzeti Lovarda, Szilvsvrad, oktatsi ltestmnyekkel kapcsolatban lv lovardk, valamint j lovaskzpontok kialaktsa, kiemelt figyelemmel a keleti rgira.
A sikeres versenysport jvbeni eredmnyessgt biztost akadmiai rendszer ltrehozsa (kollgiumok, akadmik kialaktsa, tmogatsa).
3.4.2. A clok rdekben szksges intzkedsek
Kormnyzat
Egyes kiemelt rendezvnyek tmogatsa.
A Magyar Lovassport Szvetsg forrsainak bvtse.
(Forrs: CEMS 2011, - MLSZ, FENA, CJF)
Oktatsi intzmnyek
A lovaskultra oktatsn keresztl a sporttal val ismerkeds lehetsgnek megteremtse mr ltalnos iskols korban.
A ltrejv utnptls-nevel s tehetsggondoz lovas akadmikkal val egyttmkds (pl. Kzszolglati Egyetem s a Nemzeti Lovarda egyttmkdsben az rknytbori Lovagltanr-kpz Intzet hagyomnyaira pl Nmethy Bertalan nevt visel Equitcis Iskola. Az ilyen intzmnyek feladata a lovassport legjobbjainak s a magyar ltenyszts nemzetkzi sznvonalat kpvisel egyedeinek felkutatsa s tehetsggondozsa.
A szakkpzs s a lllomny, a lovas tevkenysgek terleti eloszlsnak sszehangolsa, az gazati ignyek figyelembevtele a szakkpzs programjban.
Lakossgi, trsadalmi szervezetek
Orszgos szint kezdemnyezseken (pl. Nemzeti Vgta) s egyb orszgos turisztikai rendezvnyeken val rszvtel, tmogats.
3.4.3. Mutatk
a vilgversenyeken elrt eredmnyek
a versenyengedllyel rendelkez sportolk szmnak nvekedse
utnptlsnevel helysznek szmnak emelkedse
a sportlovak szmnak nvekedse
a megfelel kpestssel rendelkez regisztrlt sportszakemberek szmnak nvekedse (edz, br, plyapt stb.)
a nemzetkzi szint hazai rendezs versenyek szmnak nvekedse szakganknt
Legalbb vente 1 vilgverseny hazai rendezse.
Az utnptls-nevelsben rszt vev fiatalok szmnak nvekedse, kollgiumok, akadmik szma, ott tanul fiatalok szma.
3.4.4. A tevkenysg lersa, szakmai tartalma
A l alapvet s meghatroz szerepe s feladata a XXI. szzad mindennapjaiban a sport, ide rtve a szabad-id- s a versenysportot.
A lovassport jelenti a lovaskultra egyfajta kirakatt, mely megfelel eredmnyek felmutatsval, a tmegbzis nvekedsvel, s a sport divatoss vlsval vtizedekre eltrbe tudja helyezni a lovas sportgak s ezzel egytt a lovaskultra s a l irnti rdekldst. A trsadalom szmra vals teljestmnyen alapul pldakpeket tudunk lltani.
A lovassport a ltenyszts szempontjbl is lnyeges, hiszen az egyedek kizrlagos teljestmnyvizsglatt jelenti. Ma a ltenyszts meghatroz clpiaca a sport, s az ott elrt eredmnyek hatrozzk meg a lovaink rtkt.
A lovassport jelenleg az albbi terleteken kzd problmkkal, melyek megoldsa hjn a sport npszersge, az igazolt versenyzk szma s a versenyeredmnyek is csak kis esllyel, s nagyon lassan tudnak javulni:
Tmegbzis: mivel kevs a szakmai kritriumok alapjn minstett oktathely s az oktat, ezrt a megbzhat sznvonal utnptls nevelse nem megoldott. Kevs j szerepl jelenik meg benne. A lovaskultra kzoktatsba val bevezetse, valamint egyfajta lovas akadmiai kpzs adhatja meg ehhez a kezd lkst.
Szakember: kevs a gyakorlati kpzsen alapul kzp vagy felsfok vgzettsggel rendelkez oktat, plyapt, edz, lkikpz s lovsz. A vgzettsggel rendelkezk egy rsze vagy nem, vagy nem a megfelel helyen szerzett szakmai gyakorlattal rendelkezik. A szakmai vgzettsgek gyakorlati alkalmazhatsgt a Magyar Lovassport Szvet-sg vizsgarendszervel szksges ellenrizni (tematika-egyeztets s zrvizsga tjn). A tbb vtizedes kimarads miatt e rendszer fejlesztse tmogatsra szorul.
Versenyhelyszn: nincsen megfelel szm s minsg versenyhelyszn.
Rendezvnyek: a fentiekbl kvetkezen kevs az igazn sznvonalas verseny, valamint megfelel sznvonal szponzo-rci.
A fentieknek megfelelen az albb tevkenysgek tmogatsra van szksg:
A sportszer lovagls tmegbzisnak nvelse.
Sportolk, szakemberek, sportlovak szmnak nvelse, minsgk javts.
Lovas akadmik s kollgiumok, equitcis iskola ltrehozsa az utnptls biztostsra (rszben bentlaksos tehet-sggondozs).
Nemzetkzi szint versenyek rendezse.
3.4.5. Priorits, temezs, akcik, forrsok
LOVASSPORTOK 10
A tevkenysg vgrehajtsnak kezd idpontja: 2012. mrcius 2
A tevkenysg vgrehajtsnak befejez idpontja: folyamatos
A tevkenysg, mely msik tevkenysg eredmnyre pt, mint elfelttel.: • kiemelt ltestmnyek fejlesztsi programja
• lovaskultra oktats programja
• a tehetsggondozs megszervezse a Nmethy Bertalan Equitcis Iskola keretben
A tevkenysg megvalstsnak helyszne: Magyar Lovassport Szvetsg, Nemzeti Lovarda
A tevkenysg megvalstsnak clcsoportja: a Magyar Lovassport Szvetsg regisztrlt tagjai, ver senyzi
A tevkenysg megvalstjtl elvrt szakmai kompetencik s referencik: tagi viszony s licenc
kzs adatbzis fejleszts
A minstsek, kpzsek s monitoring zemeltetsre kvnatos EU-s forrsok felkutatsa, hogy a rsztvevk anyagi terhei cskkenthetk legyenek, illetve a sznvonal emelhet legyen.
TMOP 6.1.2: Egszsgre nevel s szemlletforml letmdprogramok
TMOP 3.4.3 Iskolai tehetsggondozs
temezs (v vagy idtartam):
3.5. Lversenyzs
Bemutats
A lverseny Magyarorszgon 185 ves mltra visszatekint sportg, ami magban foglalja az angol telivr s az get tenysz-tst, a galopp s az get versenyszervezst, s - rendezst valamint a futamokra kttt fogadsokat, azaz a lversenyfogadst. Jelenleg kzel ezer versenyl, vente 83 versenynapon fut a Kincsem Parkban, - az orszg egyetlen lversenyplyjn - ezzel tbb szz tenysztnek, idomrnak, lovasnak, hajtnak, lovsznak s a versenyzsben dolgoznak munkt biztostva.
A lversenyzs a szrakoztatipar rsze, idelis esetben gazdasgi htternek jelents hnyadt a fogadsokbl szrmaz bevtelek teremtik meg. A rendszervlts ta azonban a sportg, Overdose feltnsnek s nhny sikeres rendezvny (galopp derby, getszilveszter) ellenre folyamatosan veszt a npszersgbl, aminek kvetkeztben cskken a fogadsi forgalom, gy a versenyek minsgnek mg a szinten tartsa is csak folyamatos llami tmogatssal oldhat meg.
A 185 ves magyar lversenyzs hossz ideje slyos szakmai s gazdasgi gondokkal kzd. Napjainkban a magyar lversenyzs nemhogy a lovasgazatot, de mg a sajt finanszrozst sem kpes megoldani, st vente tbb, mint 1 millirdos llami tmogatsra szorul.
3.5.1. F clkitzsek, clok
A Nemzeti Lovas Program az egyik legfontosabb feladata a hazai lversenyzs talpra lltsa, a hazai getl s telivrtenyszts fellendtse, a versenyzs nemzetkzi vrkeringsbe kapcsolsa. A fogadsi forgalom rvn a teljes lovasgazat meghatroz pnzgyi forrsaknt trtn pozicionlsa. Ehhez a hazai futamok minsgi s mennyisgi javtsa mel-lett elengedhetetlen a rgta halogatott bekapcsolds valamelyik (pld. francia) lverseny-fogadsi nyeremnyalapba.
A jelenlegi tlthatatlan szablyozsnak csak egy lverseny-trvny megalkotsa vethet vget, ami minden terlett rinten a sportgnak, s biztos alapokat teremtene a jvre nzve.
Az albbi lpsek szintn stratgiai fontossgak s a lversenytrvnyhez hasonlan alapfelttelei a szakmai sznvonal nvelsnek s ezzel egytt a gazdasgi nvekedsnek:
Budapest a kzp-eurpai rgi lverseny- fvrosa.
A versenylovak szmnak nvelse.
Lverseny „divat” megteremtse minden korosztlynak, futtatk, fogadk, rajongk szmnak nvelse.
A lverseny „Forma 1-nek” szmt Group 1-es futamok rendezse, mint hossz tv clkitzs, amely valban be-kapcsolna minket a vilg vrkeringsbe, s orszgimzs ptsre is kivlan alkalmas. (Lsd: Epsom Derby, Dubai World Cup, Prix de l’Arc de Triomphe, Prix d’Amrique, Kentucky Derby, Royal Ascot.)
3.5.2. A clok rdekben szksges intzkedsek
Kormnyzat:
A kzpontostott irnyts alapfelttele a hazai lversenysport megjtsnak is, amely elkpzelhetetlen egy rgta halogatott lversenytrvny megalkotsa nlkl. (Azrt van szksg a trvnyre, mert a sporttrvny nem alkalmazhat s nem is terjed ki a lversenyzsre.) Egy krltekinten megalkotott, a bevlt mintk alapjn (pl.: Anglia, rorszg) ltrehozott, tfog trvny egysgesen tudn szablyozni a teljes ipargat, amely az elmlt hsz vben meglehetsen zavaros jogszablyok mentn, klnbz tulajdonosok irnytsa alatt rendkvl rossz hatkonysggal mkdtt.
Ennek rdekben a lversenytrvnynek foglalkoznia kell:
a lversenyzshez kapcsold ingatlanok vagyonkezelsvel
a lversenyszervezs, rendezs jogi feltteleinek rendezsvel
a lversenyfogads-szervezs jogi feltteleinek rendezsvel
a lversenyfogadsbl szrmaz bevtelek elosztsnak szablyozsval
az llami versenyl mnesekkel
a kiemelt lverseny ltestmnyek fejlesztsvel
Oktatsi intzmnyek:
Sajnos a hazai utnptls kpzse a lversenysport min-den terletn teljes egszben elmaradt az elmlt hsz vben. Egyetlen kivtel a szeptemberben indult zsokiskola egy gimnziummal egyttmkdve, ami j alapot s mintt jelenthet a folytatshoz.
A legfontosabb feladatok az utnptls megteremtse cljbl:
zsokiskola, get- hajt iskola
tbb szint trnerkpzs (a licensz tpusoknak megfelelen)
szakemberkpzs a versenyszervezsben, versenyrendezsben (versenybr, hendikepper, stb.)
pni galopp, pni getverseny- sorozat beptse a versenyrendszerbe
Lakossgi, trsadalmi szervezetek:
A lversenyzsben rdekelt trsadalmi szervezetek szoros egyttmkdse a hivatalos versenyszervezvel, versenyrendezvel. A magnltenysztsnek (get s angol telivr), a tenyszt egyesletek hivatottak segteni. Ennek kulcsszerepe van a hazai lversenyzsben.
3.5.3. Mutatk
brutt ves fogadsi sszforgalom
versenylovak mennyisgi s minsgi javulsa
haznkban szletett versenylovak szmnak nvelse
futtatk szmnak nvelse
versenynapok, futamok szmnak optimalizlsa
minimum kt nagy rendezvny cscsra jratsa (pld. galopp derby, getszilveszter)
idomrok, lovasok, hajtk, lovszok tudsnak javtsa, szmuk optimalizlsa
versenyzsben dolgozk szmnak nvelse
minsgi import versenylovak szmnak optimalizlsa mindkt szakgban
3.5.4. A tevkenysg lersa, szakmai tartalma
A lversenyzs alapvet szakmai lnyege a telivr s az get fajta teljestmnynek a mrse versenyekkel, m korunkban a sportg tllpett az eredend cljn, s napjainkban a szrakoztat ipar fontos eleme. Termszetesen a lnyeg nem vltozott, a plyn eldl, hogy adott futamban melyik l a gyorsabb, m a prioritsok vltoztak. Fontos szempont lett a lverseny, mint termk eladhatsga, elssorban a sportfogadsi, msodsorban a rendezvnypiacon. ppen ezrt van risi jelentsge a termk folyamatos fejlesztsnek s a fogadkhoz trtn eljuttatsnak.
A futamok szmt s minsgt mindig a versenyl-llomny hatrozza meg, amelynek utnptlst clszer hazai tenysze-tekbl megoldani, ami a piaci elvrsok miatt nem egyszer feladat, hiszen minden futtat a legnagyobb versenyeket szeretn megnyerni.
Az egsz versenyzst a Lversenyzst Felgyel Bizottsg, mg magt a futamokat a Verseny Intzsg felgyeli. Mindkt testlet munkja kulcsfontossg a versenyek tisztasgt illeten, ami kzvetlen sszefggsben van a fogadsok nagysgval.
Nem vletlenl jelentenek hatalmas vonzert a francia futamok a fogadknak, hiszen magas sznvonalak, szigoran felgyeltek a versenyek, radsul a nagy nyeremnyalap miatt risi nyeremnyekkel kecsegtetnek. Ez lehet a minta haznkban is, gy a ht minden napjn hasonl sznvonal termkekre fogadhatnak a jtkosok akr klfldi, akr magyar verseny szerepel a knlatban.
3.5.5. Priorits, temezs, akcik, forrsok LVERSENY
PRIORITS 1-10 KZTT: 10
A tevkenysg vgrehajtsnak kezd idpontja: folyamatos
A tevkenysg vgrehajtsnak befejez idpontja: folyamatos
A tevkenysg, mely msik tevkenysg eredmnyre pt, mint elfelttel: • kiemelt ltestmnyek fejlesztsi programja
• lovaskultra oktats programja
• ltenyszts programja
kiemelt rendezvnyek fejlesztsnek programja
A tevkenysg megvalstsnak helyszne: • Kincsem Park
• Dunakeszi –Alag
• vidki tenysz-, trning- s verseny helysznek, kls fogad helyek
A tevkenysg megvalstsnak clcsoportja:
A tevkenysg megvalstjtl elvrt szakmai kompetencik s referencik:
Szksges jogi lpsek:
Intzmnyszervezsi intzkedsek:
intzmnyrendszer fejlesztse)
Tmogatspolitikai eszkz/intzkeds:
(Tmogatspolitikai tartalom: Forrs (hazai elirnyzat vagy unis program megnevezse):
Indikatv forrsnagysg: -
temezs (v vagy idtartam
minden trsadalmi rteg, minden korcsoport
szerencsejtk trvny mdostsa, lverseny trvny megalkotsa -
Turisztikai s kulturlis fejlesztseket tartalmaz vros-rehabilitcis projektek tartalmhoz kapcsoldan lehetne a kampnyszervezst, szemlletformlst s rendezvnysorozatot finanszrozni Ezek a projektek s forrsok (Kzp-magyarorszgi Regionlis Operatv Program) Budapesten a kerleti nkormnyzatok, illetve Budapest Fvros hatskrben vannak.
3.6. Kapcsold terletek
3.6.1. Huszr, lovas katonai hagyomnyrzs
Bemutats
A Magyar Huszr s Katonai Hagyomnyrz Szvetsg s a Magyar Huszr s Lovas Hagyomnyrz Egyeslet jelenleg a kt nagy szervezete a hagyomnyrzsnek. A knnylovas magyar katonkat nevezik huszroknak kzel tszz ve. Az orszgban tbb, mint szz bejegyzett huszr s katonai hagyomnyokat pol civilegyeslet mkdik. Korh ruhikban s fegyverzetkkel felhvjk magukra a figyelmet, felvonulsaik sznestik, gazdagtjk nnepeinket, csatabemutatinkat, szrakoztatnak, s kzben j ismeretekkel bvtik trtnelemtudsunkat, erstik kultrnkhoz val ktdsnket. Mindez magba foglalja a honfoglals kort (1300-ig), a lovagkort (1100-1526-ig), a trk s kuruc kort (1526-1700 –as vek vgig), a napleoni hbork s a szabadsg-harc kort (1790-1860-ig), valamint a monarchia s a magyar kirlysg kort (1860-1945).
3.6.1.1. F clkitzsek, clok
A nemzeti identits, a magyarsgtudat erstse a magyar hadtrtnelem szmtalan pldja nyomn.
A lovas hagyomnyrzs szerepnek megerstse.
3.6.1.2. A clok rdekben szksges intzkedsek
Kormnyzat
A katonai illetve a trtnelmi lovas kultra elmleti s gyakorlati oktatsnak elhelyezse a kzpiskolai s egyetemi honvdelmi oktats rszeknt.
A hagyomnyrzs tmogatsa rdekben, a
- szobor-, s emlkmavatsok,
- dszmenetek,
- dszrsgek
- vfordulk
- trtnelmi esemnyek megnneplse sorn a hagyomnyrzk bevonsa.
Oktatsi intzmnyek
A nemzeti lovaskultra oktatsa sorn kiemelt figyelmet kell fordtani a magyar npi s katonai lovas hagyomnyok el
mleti s gyakorlati alapjaira.
Lakossgi, trsadalmi szervezetek
A lovas hagyomnyrz szervezetek egyttmkdsi keretrendszernek kidolgozsa.
3.6.1.3. Mutatk
egyenruhs lovas hagyomnyrzk szma
a hagyomnyrzk lovainak szma
a hagyomnyrzk ltal hasznlt klnbz lfajtk arnya
3.6.1.4. Priorits, temezs, akcik, forrsok
HAGYOMNYRZS
PRIORITS 1-10 KZTT: 10
A tevkenysg vgrehajtsnak kezd idpontja: folyamatos
A tevkenysg vgrehajtsnak befejez idpontja: folyamatos
A tevkenysg, mely msik tevkenysg eredmnyre pt, mint elfelttel. lovas kultra-oktats rendszernek bevezetse
A tevkenysg megvalstsnak helyszne orszgosan, a Magyar Huszr s Katonai Hagyomnyr-z Szvetsg s a Magyar Huszr s Lovas Hagyomnyrz Egyeslet szervezetrendszerhez igazodva
A tevkenysg megvalstsnak clcsoportja: lovas hagyomnyrzk
A tevkenysg megvalstjtl elvrt szakmai kompetencik s referencik: - Szksges jogi lpsek:
Intzmnyszervezsi intzkedsek:
(intzmnyrendszer fejlesztse) A hagyomnyrz szervezetek szorosabb egyttmkdse javasolt.
Tmogatspolitikai eszkz/intzkeds: -
Tmogatspolitikai tartalom: - Forrs (hazai elirnyzat vagy unis program megnevezse): TMOP, Darnyi- terv
Indikatv forrsnagysg: - temezs (v vagy idtartam): -
3.6.2. Honvd Huszr Dszalegysg
3.6.2.1. F clkitzsek, clok
A dszalegysg ltrehozsa lehetsget ad arra, hogy jra megjelentse a magyar huszrsgot s a Honvdelmi Minisztrium, jelentsen hozzjrulva nemzeti hagyomnyaink jjszervezshez, egyttal csatlakozva a Kincsem Nemzeti Lovas Programhoz, egyttmkdsben ms minisztriumokkal, szmottev eredmnyt rhet el az orszgimzs nvelsben.
3.6.2.2. A clok elrshez szksges intzkedsek
Kormnyzat
A Honvd Huszr Dszalegysg ltrehozsnak s mkdsi feltteleinek megteremtse.
3.6.2.3. Mutatk
az llami rendezvnyeken val megjelensek szma
kikpzett lovak szma
kikpzsben rszeslk szma
3.6.2.4. Tevkenysg lersa szakmai tartalma
Az llami protokoll feladataihoz kapcsold dszelgsi feladatok elltsa lovon.
Diplomciai dszksret (llamfk, akkreditlt nagykvetek).
Dszjrr, dszrszolglat lovon s /vagy gyalogosan.
Katonai hagyomnyok polsa.
Honvd huszr lovas iskola mkdtetse (Huszrl kikpzsi bemutatk).
Reprezentci s bemutatk hazai s klfldi rendezvnyeken (Huszr s huszrl kikpzst bemutat lovardai foglalkozsok.)
NKE Honvd tisztjelltek fakultatv lovas s vv oktatsa (tantrgy alapjn).
Magyar lfajtk megjelentse.
A vilghr magyar huszrsg jra megjelentse.
Jelents orszgimzs s diplomciai presztzsnvekeds mind hazai, mind nemzetkzi viszonylatban.
rtktad hagyomnypols megteremtse.
3.6.3. Nemzeti Lovas rsg
(Nemzeti Lovas Szolglatok Szvetsge, mint trsadalmi szervezet.)
3.6.3.1. F clkitzsek, clok
A kzrend s a kzbiztonsg fenntartsnak rdekben a rendvdelmi szervek munkjt segt lovas jrrszolglat ltrehozsa, egy orszgosan mkd lovas rsg formjban, mely kzterleti s mezei portyaszolglatot lt el.
3.6.3.2. A clok rdekben szksges intzkedsek
Kormnyzat: A jogszablyi httr megteremtse, tovbb a szervezet megalaktsnak s mkdtetsnek finanszrozsa szksges.
llami lovas intzmnyek, szervezetek: Egyttmkdsi megllapods keretben tmogathatjk a lovasr alegysgeket, a lovas rsget.
Lakossg, trsadalmi szervezetek: A lovas-jrr tevkenysg sztnzse, s az arra vllalkozk tmogatsa.
3.6.3.3. Mutatk
a Nemzeti Lovas rsghez csatlakozk szma (tagltszm)
a rendrsggel egyeztetett szolglatok esetszma s raszma
intzkedsek szma jellegk szerinti bontsban s sszestsben
3.6.3.4. A tevkenysg lersa, szakmai tartalma
A civil lovasok szerte az orszgban rendszeresen mezei, erdei terleten lovagolnak, mely sorn nkntelenl is tallkoznak devins cselekmnyekkel (termnylops, falops, stb.), illetve az ezek gyanjt megalapoz cselekmnyekkel. Ezeket a j szndk megfigyelseket, visszatart s megelz erket javasoljuk felhasznlni a kzrend s kzbiztonsg rdekben.
A Nemzeti Lovas rsg szakmai irnytst Lovasr Felgyelsg (Komrom) vgezn. Megynknt szervezdnnek alegys-gek (esetleg egysgek), azokbl a lovasokbl, akiknek a lova kzterleti haladsra s mezei portyaszolglatra alkalmas. A lovas szolglati ellts hagyomnyainak figyelembe vtelvel kialaktott, azonban nem egyenruhnak minsl formaruhzatban s felszerelssel lthatnk el a rendrsg ltal kijellt vagy jvhagyott jrr s figyel feladataikat. Lovasr tevkenysgnek minsl feladat elltsban csak vizsgzott lovasok s minstett lovak vehetnek rszt. A lovasr feladataira, jogosultsgaira, s a tevkenysg szakmai tartalmra a polgrrkre vonatkoz szablyozst kell kiindulpontnak tekinteni. A szolglat szervezhet klnsen: klterleteken, kzterleteken, krsre magnterleten, keressi feladatokra, megelzsi clbl, hatrrendszeti tevkenysg tmogatsra, mlysgi ellenrzs tmogatsra, illeglis migrcis cselekmnyek megelzsre, figyelsre, stb. Csapatszolglati tevkenysgre a lovasr alegysg nem vehet ignybe. A lovas rsgnek korltozott szmban lehetnek gyalogos lovasr tagjai is, akik szaktudsukkal, munkjukkal hozzjrulhatnak a lovasok s lovak felksztshez, az eredmnyes szolglat elltshoz.
3.6.3.5. Priorits, temezs, akcik, forrsok NEMZETI LOVAS RSG
PRIORITS 1-10 KZTT: 9
A tevkenysg vgrehajtsnak kezd idpontja: 2012. szeptember 01.
A tevkenysg vgrehajtsnak befejez idpontja: folyamatos
A tevkenysg, mely msik tevkenysg eredmnyre pt, mint elfelttel. a jelenleg is mkd Nemzeti Lovas Szolglatok Szvetsge orszgos szervezett vlsa (Nemzeti Lovas rsg), s „polgrr tevkenysg” vgzsre jogost trvnyi felhatalmazs szksges
|