Kétnapos edzőtábor Nagymizdón
Háromszor, kétnapos edzőtábort szerveztek Nagymizdón. 2009. december 19-20-án az első, kétnapos kurzus zajlott le. A második nap végén beszélgetünk Hercegfalvy Tiborral a kurzus szakmai vezetőjével.
Kiket céloztatok meg a kurzus megszervezésekor?
Elsősorban a helyi lovasoknak szántuk, de szívesen látunk mindenkit, akit szeretnének kicsit előrelépni, fejlődni, az idomításban, a lovaik tornásztatásában. Szívesen állok rendelkezésre, szakmai segítségnyújtásra minden érdeklődőnek, amellett, hogy ötödik hónapja edzem Kaizinger Balázst és a helyi /nagymizdói/ lovasokat. Elég jól sikerült az eddigi előrehaladás, remélem, ez jövőre az eredményekben is realizálódik.
Mi a véleményed a két nap alapján a lovasok teljesítményéről?
Van, mit fejlődni, van mit javulni a lovasoknak, a lovak egy része is fiatal. A legnehezebb feladatokkal kezdtünk, Balázsnak a legjobban képzett lovával, /Sobrival/ egészen más feladatokat végeztünk, egészen más magasságokon és egészen jól fejlődik, ahogy folyamatosan, rendszeresen dolgozunk. Nem minden esetben sikerült első nekifutásra megtenni azt, amit kértem, de figyeltek rám és próbálták megoldani a feladatot.
Hány résztvevője volt a kurzusnak?
Most tízen voltak és öt osztályban, négyesével lovagoltak. Tíz lovas és húsz ló volt. A rendkívül hideg időjárás is befolyásolta a résztvevők számát. A helyieken kívűl Zala megyéből is hárman jöttek.
Hogy működött a két nap?
Az első napon sikerült néhány dolgot elméletben is megbeszélni, tegnap kavalettiztünk, síkmunkát, idomítófeladatokat gyakoroltunk, készültünk a mai nehezebb, ugrófeladatokra. A mai feladatoknak az volt a lényege, hogy tornázzon a ló, a lovas ütemérzéke, a lóval való kommunikációs készsége fejlődjön, és mindez egymásra épül. Soha nem csináljuk ugyanazt, mindig valami mást, valami érdekeset, ami változatosságot jelent a lónak és lovasnak egyaránt, ne legyen unalmas és szellemileg, fizikailag megerőltető, és a ló érdeklődését is felkeltse.
Egyik-másik lovas jobban meglepődött az új feladatnál, mint a lova!
Igen, de ha majd rutinná válik, megszűnik a félelem, és csak a feladatra koncentrálnak.
Néhány szót tudtunk váltani az egyre népszerűbbé váló gyermekügyességi versenyek tapasztalatairól is, olyan kérdésekről, melyek a későbbiekben a lovaglás, versenyzés egészére kihatnak.
Hercegfalvy úr rögtön egy magvas gondolattal indított „a gyereket lovagolni kell megtanítani és nem utaztatni a lovon, és megvásárolni a nagyon jó lovat. A gyerek tanuljon meg lovagolni először, aztán kapjon egy jó lovat, és még mindig fejlődjön. A sport tekintélyét, az emberek sport iránti tiszteletét valahogy építeni, alakítani kell, nem magukra hagyni őket ehhez kell az edzői képesítés. Nem csak az kell egy edzőnek, hogy valahogy megtanítsa lovasát, hanem annak tudatát is kell formálni a helyes irányba. Tegyen hozzá, legyen lelki köze a szakmához, becsülje azt, amit tesz, a lovat ne eszköznek, hanem társnak tekintse, és ezt lovasában is tudatosítsa!
A következő kétnapos kurzus december 28-29-én lesz, melyre szívesen várunk mindenkit, aki szeretne az idomítómunkában előbbre lépni.
Köszönöm, hogy időt szakítottál rám−Si−
|