Hirling Jzsef ( 1921 Zebegny--2016 )
Gyermekkorban ilyen karrierrl lmodott?
Paraszti csaldban nttem fel Zebegnyben, ahol hamar megszerettem az istll illatt. Mindennapjaimat a lovak mellett tltttem fiatalon, gy nem vletlen, hogy 1949-ben lovsznak jelentkeztem a budapesti Kossuth Laktanyba. Innen a Honvd Hatrvadsz Kikpz Zszlaljba s a hatrrsg tisztiiskoljba kerltem. Autodidakta mdon lettem lovasember. Nagyon sokat tanultam a rgi lovasemberektl, elssorban Tth Istvntl. Az „regek” becsltk az akaratomat s elszntsgomat. 1954-ben kerltem Kiskunhalasra, ahol kineveztek a Hatrrsg Lovasiskola parancsnoknak, ez volt a dnt momentum az letemben.
Hogyan nzett ki a lovasiskola azokban az vekben?
Lepusztult llapotban ugyan, de minden olyan ltestmny megvolt, amely szksges volt a szakmai munka elkezdshez. Nagyon fontosnak tartottam a kpzst, ezrt a lovakkal s a lovasokkal csak a klasszikus alapokon nyugv, nagy tuds szakemberek foglalkozhattak. Ezekkel az alapokkal kezdtk meg a cltudatos s kemny munkt. Feladatunk elssorban a tbb, mint 2000 km hossz hatrvonal rizetre lovasok, lovszok s lovak kikpzse volt. A sznvonalas szolglati feladatok elltst csak folyamatos kpzssel valsthattuk meg, ezrt az alapfeladat elltsa mellett bekapcsoldtunk a hazai versenyek vrkeringsbe. A hazai lovas-letbe az els magyar bajnoki cmnkkel robbantunk be. Bbel Jzsef 1957-ben a Margitszigeten nyerte meg a magyar bajnoksgot.
Mivel ntt a tbbiek fl a hatrr Dzsa?
Nagy lkst adott az 1958-as plyaavat, a sajt rendezs versenyek, a tbb lbon lls s a tudatos utnptls-nevels. Nyitottunk a kiskunhalasi s a krnyk iskoli fel, tucatjval rkeztek a tehetsges fiatalok a lovasiskolba. Erstst jelentett az is, hogy tbb, mr lovagolni tud, tehetsges fiatal krte magt hozznk a sorozsnl. A versenyrendezs mindig is foglalkoztatott, elkpzelseimben tmogatott az akkori tancselnk, a vros, a BM, a Hatrrsg Orszgos Parancsnoka, s a terleti lovas szvetsg. Els nemzetkzi versenynket Tamsiban tartottuk mg 1957-be. A j halasi adottsgoknak ksznheten versenyeink hamar npszerek lettek itthon s a hatron tli lovasok krben is. Az vek folyamn komoly nemzetkzi kapcsolatokra tettnk szert. Rendezvnyeink kzl kiemelkedett a mjus 1-jei verseny, amely tbb vtized alatt Vilgkupa-fordulv ntte ki magt. Hossz idn keresztl a hrom nagy klub, a HR Dzsa, a Honvd s a BLK vetlkedett egymssal. A klubunk legnagyobb erejt az adta, hogy minden szakggal magas szinten foglalkoztunk. Nincs mg egy olyan klub, amely egyszerre adott vlogatottat a djugratsban, a militaryban s a fogathajtsban. Klasszikus lovasaink sikert sikerre halmoztak. A teljessg ignye nlkl: Bbel Jzsef, Matajsz Jnos, Suti Istvn, Varr Jzsef, Hirling Jnos, Krizsn Jnos, Horvth Jzsef, Kalmr Pl, Hriazik Pl, Grf Lajos, Bajkai Sndor, Tuska Pl, Szegedi Gbor, Kapoli Istvn, Sovk Pter, Sos Attiula, Fodor Gbor, Sebk Jnos, Fzr Gbor, Nagy Andrea. Versenyzinkhez s lovainkhoz tbb tucat felntt s korosztlyos bajnoki cm kapcsoldik. Nemzetkzi sikereink kzl kiemelkedik: az t olimpiai rszvtel, a felntt s korosztlyos vilgversenyeken val induls s helyezsek, a Vilgkupa-sikerek, Szegedi Gbor vilgbajnoki aranya, valamint a fegyveres testletek vilgjtkain elrt eredmnyek.
Ennyi sikerhez lovak is kellettek, kikre emlkszik szvesen?
Az 1950-es vekben hatvan lval dolgoztunk, ezt a ltszmot sikerlt nhny v alatt megduplzni. Az egsz orszgot jrtuk lovakrt, parasztoktl s llami gazdasgoktl vsroltunk elssorban flvr lovakat. Kzel ll hozzm az ifi keret lova, Levl, Obeliszk, Pillang, Orlov, P, Gumi s Ragyog. Utbbirl, tenyszhelyn, Reglyben szobrot lltottak fel.
Mit szlt a lovasiskola s klub munkjhoz a mindenkori vezets?
Szinte minden vben nagy harcot kellet vvnunk a ltjogosultsgunkrt. Kezdetben az 50-es vek szocialista erklcsvel kellett megbirkznunk, sokan nem nztk j szemmel az ri dolognak szmt lovaglst. Szerencsre jttek az eredmnyek itthon s klfldn. Lovasaink egyenruhba lovagoltak, ezrt sikereinknek erklcsi s politikai rtke hamar megntt. Hamar kirakatba kerltnk, protokoll-bemutatkat tartottunk. A vezetk a klub sikereit a hatrrsg sikernek tekintettk. Eredmnyessgnk a belgyi vezetknek npszersget s j propagandalehetsget knlt. Persze azrt mindig akadt jakarat belgyi s hatrr szakmai vezet, aki folyamatosan megkrdjelezte a lovasiskola ltjogosultsgt.
Nyugdjasknt szinte a szeme lttra trtnt a lovasiskola megsznse s az objektum felszmolsa.
1986-ban nyugllomnyba vonultam, 32 vnyi vezeti munka utn. tadtam az letmvemet, gy gondolta, hogy ezt nem lehet elrontani. A rendszervltssal azonban elindult a szakadk fel a lovasiskola. Koromnl s helyzetemnl fogva tehetetlenl szemlltem az esemnyeket. Nem kedvezett az egyesletnek a jugoszlv hbor s a megvltozott politikai helyzet. tgondolatlan s sszertlen szakmai dntseket hoztak a vezet szervek. A BM megvette a sokkal rosszabb adottsg Somogysrdot, mg a halasi lovas objektumot megszntettk. 2003-ban nagy sszefogssal ismt nemzetkzi versenyt rendezett a HR Dzsa egyeslet s a vros, szinte a semmibl. Idn mr tbb versenyt fognak tartani, st a CSIO is Kiskunhalasra kerlt. Bzis nlkl ez risi dolog! Mi lehet az igazi megolds? Vlemnyemet sokszor elmondtam mr: Rendszerben kell gondolkodni s hossz tvra tervezni. Az igazi megolds az lenne, ha az objektumok a funkcijuk szerint mkdnnek tovbb!
|