Tájékoztató.....
2015.06.05. 17:42
Tájékoztató lovak romániai utaztatásának feltételeiről
Lovastúrák, lovak utaztatása Romániába, illetve azon keresztül. A jó idő beköszöntével egyre több alkalommal indulunk lovainkkal hosszú tereptúrákra, versenyekre, hagyományőrző kulturális rendezvényeken veszünk részt. Mielőtt útnak indulnánk, nagyon fontos, hogy tájékozódjunk az úti célként választott területen előforduló lovainkra esetleg veszélyt jelentő járványos megbetegedésekről, fertőzésekről. Ugyancsak fontos utánajárni, hogy az Európai Unió jogszabályai lehetővé teszik-e a barangolást más tagállamok kies területein.
A lovak más tagországba való mozgatására irányadó feltételeket a lófélék mozgására és harmadik országból történő behozatalára irányadó állat-egészségügyi feltételekről 2009/156/EK irányelv tartalmazza. E jogszabály kimondja, hogy a tagállamok csak akkor engedélyezik területükön a lófélék mozgását, illetve akkor küldenek másik tagállamba lóféléket, ha:
-
azok állatorvosi vizsgálaton átestek
-
hatósági állatorvos által kiállított állat-egészségügyi bizonyítvány kíséri
-
a szállított lovak azonosító okmánnyal (lóútlevéllel) és egyedi jelöléssel rendelkeznek.
Azonosítatlan állattal tilos részt venni bármilyen rendezvényen. Arra is felhívjuk a figyelmet, hogy a lóútlevélnek a lóval kell lennie, azaz a lovasnak magánál kell tartania teljes túra ideje alatt. Románia, ezen belül is Erdély nagy kísértést jelent a lovastúrázók számára. Fontos tudni, hogy Románia járványügyi helyzete több szempontból is veszélyt jelenthet lovaink egészségére, mivel számos olyan betegség (fertőző kevésvérűség, takonykór stb.) jelen van, melyekkel való fertőződés végzetes kimenetelű a lovak számára.
Az alábbiakban összefoglaljuk a lovak romániai utaztatásával kapcsolatos legfőbb tudnivalókat:
A Bizottság 2010/346/EU határozata (2010. június 18.) a lovak fertőző kevésvérűségére vonatkozó romániai védőintézkedésekről rendelkezik Románia azon régióiról, ahonnan a lovak fertőző kevésvérűsége fertőzöttség miatt és ennek a betegségnek a más tagállamokba történő behurcolásának megelőzése érdekében tilos lófélét vagy azok szaporítóanyagait más tagállamba szállítani. A lovak fertőző kevésvérűsége vírusos betegség, amely csak a lóféléket támadja meg. A lappangási idő általában 1–3 hét, de lehet akár 3 hónap is. A fertőzött ló – amennyiben nem pusztul el már a betegség kezdeti szakaszában - élete végéig vírushordozó marad és átadhatja a fertőzést más lóféléknek, mivel a betegség vérszívó rovarok, fertőzött eszközök mellett testváladékokkal is terjed. A fertőző kevésvérűségben beteg állatot a 41/1997. (V.28.) FM rendelet előírásai alapján le kell ölni.
A fertőző kevésvérűség ún. bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség, és Románia egész területe fertőzöttnek minősül. A fentiek miatt a 2010/346/EU határozat többek között lefekteti, hogy Románia teljes területéről lófélék nem szállíthatók más tagállamba. Kivételt képeznek a határozat alapján, a Románián kívüli gazdaságból származó azon lófélékre, amelyek főúton vagy autópályán haladnak át Románián. A határozat rendelkezése értelmében romániai származású lovak csak kivételes esetekben, külön engedéllyel léphetnek át más tagállamba, így Magyarországra, illetve a más tagállamból származó állatok is csak a fent megadott főúton vagy autópályán szállítva.
Románia csak az alábbi feltételek betartása mellett engedélyezheti a lófélék szállítmányainak más tagállamokba való szállítását:
· a lószállítmányt mentesként engedélyezett gazdaságban 90 napra elkülönítik
· szállítmány részét képező lófélék negatív eredménnyel estek át a 90 nap különbséggel, két alkalommal vett vérmintán elvégzett, a lovak fertőző kevésvérűségének kimutatására szolgáló teszten
· a lovakat közvetlenül a rendeltetési helyre szállítják
· a szállítmány részét képező valamennyi lófélét transzponderrel (mikrochippel) jelölték meg, és azokat az 504/2008/EK rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében előírt, egységes azonosító okmánnyal (útlevéllel) azonosították
· a szállítmány részét képező lóféléket megfelelően kitöltött, a 90/426/EGK irányelv C. mellékletében meghatározott mintának megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvány kíséri.
Az engedélyezett létesítmények listája elérhető a Nébih honlapján: https://www.nebih.gov.hu/szakteruletek/szakteruletek/aai/kozerdeku_aai/egyeb_informacio/Romaniai_FKV_engedelyes_letesitmeny.html
Amennyiben Romániából törzskönyvezett lovat hoznak be (vissza) Magyarországra, további követelmény, hogy az érkezéstől számított legalább 90 napig nem lehetséges a lovak újabb tagállamba történő mozgatása.
Nemzetközi lovas eseményen is csak 90 napos romániai elkülönítés és az engedélyezett gazdaságból való elszállítás időpontját megelőző 10 napon belül vett vérmintán elvégzett negatív eredményű vérvizsgálat után vehet részt törzskönyvezett ló más tagállamban, állategészségügyi bizonyítvány, valamint az 504/2008/EK rendelet szerinti azonosítás és mikrochippel való jelölés megléte esetén. Ebben az esetben is a részvétel külön engedélyhez kötött.
Mivel a korlátozást az Európai Unió rendelte el a lófélék fertőző kevésvérűsége bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség behurcolásának megelőzése érdekében, a korlátozás alól kivételt tenni nem lehet.
Fentiek alapján nem javasoljuk a lovak lábon történő szállítását, mozgatását Románia területére. Amennyiben elkerülhetetlen a szállítás, akkor minden esetben a fentebb leírt feltételek betartása (közúton történő áthaladás) mellett javasolt azt megvalósítani. A lovastúrához csatlakozó, ismeretlen állat-egészségügyi hátterű állatok kifejezett veszélyt jelentenek állataink egészségére. A fertőződések sokszor csak hosszabb idő után jelentkeznek, amikor már az állatok a saját tartási helyükön tovább is adhatták társaiknak a sokszor végzetes kórokozókat.
A felelős lótartóknak lovaik egészségének megőrzése mellett a hazai lóállomány egészére is tekintettel kell lenniük, amikor egy több tagállamon, netalán, lóféléket érintő megbetegedésekre vonatkozóan ismeretlen státuszú harmadik országban történő kirándulás, lovastúra útvonalát tervezik. A felelős gondolkodással megelőzhető, hogy a kalandok ne a társállataink elvesztése miatt legyenek felejthetetlenek.
vissza a Hírek-hez
|