közgyűlés.........
2015.02.27. 13:38
Közgyűlést tartott a Magyar Lovassport Szövetség
A Magyar Lovas szövetség 2015. február 21-én a Budapest Music Centerben tartotta éves közgyűlését.
A számok tükrében:
Tagdíjat fizető lovasegyesület (2013-ban 481) 2014-ben 495 (+1 %)
Regisztrált lovas (2013-ban 2656). 2014-ben 2743 (+3%)
Sportló: (2013-ban 4010) 2014-ben 4065 (+1%)
A szakágak az elmúlt évben közel 60 ezer startot indítottak.
A szakmai alapokon álló Szövetség – szakértők bevonásával – nyomon követhető, átlátható, ellenőrizhető, számon kérhető; több elemében nagyvállalatokra jellemzőem működik. A Szövetségnek nem a lovassport működtetése, hanem a hatékony működési környezet, a feltételek megteremtése a feladata – hangsúlyozta Lázár Vilmos. A Szövetség munkája több ponton kapcsolódik a Nemzeti Lovas Programhoz. Összességében egy hatékonnyá, versenyképessé tehető, jó irányba mutató modern, időszerű programunk van. A tempót gyorsítani kell. Szövetségünk a szakmai háttér megteremtésében működik közre. A 1331/2013 (VI.13.) Kormányhatározat – többek között – a kiemelt lovasközpontok fejlesztéséről, jelentős anyagi támogatásáról döntött.
A Szilvásváradi Lovas- és Kulturális Rendezvényközpont – Magyarország legnagyobb komplex lovas központjának – építése négy szakaszban valósul meg. A beruházás helyszínén áthaladó és a községet ellátó közműkiváltás megtörtént. A kivitelezésre vonatkozó közbeszerzés folyamatban van. Jelentős építőipari cégek szándékoznak részt venni a projekt megvalósításában. A központ üzemeltetéséhez elkészült a kreatív hasznosítási programterv. A lovarda építése – a tervek szerint – márciusban kezdődik. A Nemzeti Lovarda nagyszabású kiemelt állami beruházás keretében küllemében és funkciójában megújul; rendeltetéséhez méltóan korszerűsítik. A Földművelésügyi Minisztériumban megtörtént a projekt előkészítése. Ennek eredményeként 2014 novemberében megszületett a jogerős építési engedély.
A Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokon megépül az új fedeles lovarda. Felújítják az istállók tetőszerkezetét és az Imperiál Hotelt. A második ütemben az ölőpusztai majorságot, valamint a dióspusztai telep létesítményeit fejlesztik. A Mezőhegyesi Ménesbirtok 2014-ben nagy sikerrel először rendezett első osztályú fogathajtó versenyt. Önerőből – a működési költségekből megtakarított pénzből – építették fel a nemzetközi színvonalú fogathajtó maratonpályát.
Az állami beruházások a nemzeti vagyont gyarapítják, a magánlovardák pályázatos úton juthatnak Európai Uniós vidékfejlesztési forrásokhoz.
A 2014. évi rendezvények között a Lovas Világkupa ismét nagy szakmai és közönségsikert hozott.
Az Egyes-fogathajtó Világbajnokság szerény magyar eredménnyel és rengeteg tanulsággal szolgált. Izsák ismét jelesre vizsgázott; a fogat világversenyeknek bármikor „bevethető" biztos helyszíne.
A Nemzeti Lovardában több éves kihagyás után tavaly immár harmadszor sikeresen rendezték a CSIO Nemzetközi Díjugrató Versenyt, amely sporttörténelmi sikerrel zárult: Szabó Gábor magyar tenyésztésű lóval nyerte a Nagydíjat.
Ismét van fiatal lovas a 2014. évi dicsőségtáblán: Bence Balázs junior lovastorna, Kovács Zsófia korosztályos fogathajtó Európa-bajnok.
A hungarikummá nyilvánított lovasíjász szakág Kaposmérőn, nagy nemzetközi érdeklődés mellett rendezte első világbajnokságát. Aranyérmes Kassai Lajos.
Hat év után ismét világbajnoki fogathajtó érem. A Lovas Világjátékok keretében Franciaországban rendezett négyesfogat-hajtó világbajnokságon a Lázár Zoltán, Dobrovitz József, ifj. Dobrovitz József összeállítású csapatunk „leheletnyi" ponthátránnyal a német csapat után harmadik.
Középpontban az ifjúság – hangsúlyozta Lázár Vilmos. Az elmúlt év végén, – hollandiai helyszíni tanulmányozás után – elsőként a díjugrató fiatalok részére elindult a „Talent-program". Közel 100 jelentkező közül – szigorú megmérettetés után – 30 tehetséges fiatal lovast vettek fel a kurzusra. Azóta kiváló edzőkkel, szervezett formában rendszeresen dolgoznak. 2015-ben további szakágak fiatalját vonják be a tehetséggondozó programba.
A fiatalok megnyerését szolgálja a Lovas Világkupán rendezett Nemzeti Gyerek Lovasnap, ahol tavaly 14 ezer, az eddigi nyolc rendezvényen kereken 100 ezer gyereket láttak vendégül.
Az iskolai lovasoktatás célja változatlan: szervezett keretek között, képzett oktatók felügyelete mellett minél több gyermek vegyen részt az iskolai lovasoktatásban, tanuljon meg lovagolni és sajátítsa el a kulturált viselkedés, a lovaglás etikáját.
A Szövetség közel 400 olyan lovardát jelölt meg, melyek az iskolai lovasoktatásra alkalmasak lehetnek. A Kormány költségvetési forrásból szándékozik támogatni az iskolai lovasoktatást, amely jövőt formáló döntő kérdés – hangsúlyozta az elnök.
A „Lovardarendelet"-ről (A lovasszolgáltató tevékenységről szóló 14/2008. (XII. 20.) ÖM rendelet) a Szövetség szakértői a döntés-előkészítőknél folyamatos tárgyalásokon igyekeztek elérni a lovasok érdekeit szolgáló jogszabály-módosítást. Magyarország az idén két fogathajtó világbajnokságot rendez: XVI. Kettesfogat-hajtó Vb (Fábiánsebestyén, szeptember 10-13). Hajtóink az egyéni- és a csapat világbajnoki cím védői. Fiatal Fogatlovak Világbajnoksága (Mezőhegyes, szeptember 24-27.).
A CSIO Nemzetközi Díjugrató Verseny és a IX. Lovas Világkupa tartozik még a kiemelt versenyek sorába. A fogathajtók Németországban (Aachenben) a Négyesfogat-hajtó Európa-bajnokságon, Hollandiában (Breda) a Pónifogathajtó Világbajnokságon startolnak.
Kitüntetések
Lázár Vilmos a közgyűlés alkalmával a lovassport kiemelkedő személyiségeinek kitüntetéseket adott át.
Gróf Széchenyi István Emlékérem:
Frank Elemér
Juhász Zoltán
Németi István (posztumusz)
Vas József
Magyar Lovassportért Emlékérem:
Bencsik József
Fülöpné Mátyus Zsuzsanna
Pécsi István
Szebényi Dániel
Pannon Lovasakadémia
Gróf Sándor Móric Díj:
Othmar Michl
Év Edzője: Villányi Krisztina
Év Szövetségi kapitánya: Tóth Tamás
Év Tenyésztője: Pataki Mihály
Kiemelt sportteljesítményért:
Bence Balázs
Kovács Zsófia
Szabó Gábor ifj.
Magyar bajnokok:
Díjugratás: Horváth Balázs
Díjlovaglás: Szalay Nikolett
Military: Szabó Brigitta
Fogathajtás: Dobrovitz József
Lovastorna: Németh Blanka
Távlovaglás: Arató Barna
Western-reining: Nádor József
Bencsik József – a Magyar Lovassportért Emlékérem Szülői házát már születése előtt betöltötte a lóval való kapcsolat minden gondja és öröme. A család életét a ló körüli rend, fegyelem, pontosság és a lovak iránti alázat jellemezte. A lóval való bánásmódot, a lovaglás fortélyait édesapjától leste el. Versenysportként mégis a kézilabdát választotta, majd 23 aktív év után az atlétikai szakosztály vezetője lett Hevesen. 1987-ben tért vissza a lovas életbe. A közép-magyarországi területi bajnokságok állandó résztvevői voltak, edzőként a Viszneki Béke Tsz lovasait segítette 1994-ig, de ekkor már a környék versenyeit is szervezte. A Miklósvári Tamás–Merán páros mögött állva a magyar bajnokság és a Tenyészverseny győzelméig jutott. Heves megye meghatározó lovas klubjaiban tevékenykedett, kezdeményezésére alakult meg a Heves megyei Lovassport Szövetség 1997 márciusában, melyet 2014. november 15-ig vezetett. Edzőként, versenybíróként, rajtengedély-vizsgáztatóként és szervezőként kitartó munkával állította talpra a megye lovas sportját. 2005-2012. között szakmai segítője a Somoskőújfaluban rendezett Toyota Kupa és Platthy József Emlékversenyeknek, ahol közreműködött Platthy József emlékművének felállításában. 2013-ban életre hívta, és 2014-ben is sikeresen megrendezte a Heves, Nógrád, Jász-Nagykun-Szolnok megyéket összefogó Platthy József regionális díjugrató bajnokságot.
Szebényi Dániel – a Magyar Lovassportért Emlékérem A 38 éves szakember, aki a soroksári Péteri Majorban nagyapjától, vitéz Márkos Attilától tanulta a lovak szeretetét, később a váci Piaristákhoz járva Sződligeten és a dunakeszi galopp pályán élt együtt lovas életünkkel. Ezután került a Nemzeti Lovardába, Dallos Gyula díjlovas csapatába, ahol korosztályos bajnoki érmet is szerzett. A sportvezetés tagja, sikeres stílusbíró. Az elmúlt évtized egyik legmeghatározóbb lovas publicistája, aki a Nemzetközi Lovasmagazin, majd a Pegazus lovas újságok főszerkesztője. Tolla helyett azonban hangja emeli a legnagyobbak közé! Réczei István bemondói tisztsége megnyugtatóan jó helyre került, hiszen nem csak a díjugrató, hanem bármely hazai és nemzetközi lovas verseny keresett szpíkere is, akinél a felülírhatatlan tudás egyedi orgánummal találkozott. Tizenkét éve az Eurosport szakkommentátora, tevékenységéért idén a szakma Sipos János emlékdíjjal tüntette ki, amiért minden magyar lovasember elismeréssel tartozik.
Juhász Zoltán – Gróf Széchenyi István Emlékérem 1963 áprilisában kezdett lovagolni a budapesti Honvédban. A dr. Kollár Kornél által vezetett csapat tagjaként a koppenhágai ifi Európa-bajnokságon Levéllel megnyerte a tartalék lovak versenyét. Ezután ifi egyéni és csapatbajnok volt, válogatottként Magyarországért lovagolt a NATO hadsereg bajnokságban, 1971-ben pedig a Vadászati Világkiállításon Merán nyergében. 1977-ben elsők között volt saját lova, de ekkor már a BLK tagjaként. Mindig a tanulás és a munka mellett lovagolt. A sportág iránti alázatát jellemzi, hogy igazi profi amatőrként soha nem a megélhetésért lovazik. A belvárosi Csendes étterem tulajdonosaként lovasaink kedvelt találkozó helyét építette ki, ahol kellemes vacsorák és néha fergeteges bulik házigazdájaként ismertük meg. 1994 óta saját istállót tart Üllőn, ahol a mai napig saját örömére foglalkozik lovaival. Két cikluson át elnökként vezette legnépesebb szakágunkat, a díjugratást, nevéhez fűződik a sportolói licenszek bevezetése. Napjainkban az egyik legfoglalkoztatottabb stílusbíró, és az amatőröknek létrehozott Aranyos Kupa sorozat szervezője. Kitűnő kapcsolatot ápol mind a fiatal, mind az idősebb korosztállyal. A fórumok, továbbképzések, közgyűlések aktív résztvevője, ahol szívesen osztja meg építő kritikáját a hallgatósággal, azonban ezek a tiszta gondolatok csakis lovas életünk felvirágoztatását tartják szem előtt. Tőlünk mindig partnerséget kér, és ezt a partnerséget mi megköszönjük.
Frank Elemér – Gróf Széchenyi István Emlékérem 1958 szeptemberében ült először lovon, egy évre rá kezdett el versenyezni, és még abban az évben kijutott a londoni ifjúsági Eb-re, sőt csapatban hatodik helyet ért el. 1960-at nevezi meg élete legszebb évének, amikor az ifjúsági Eb-szereplése után ifiként megnyerte a felnőtt magyar bajnokságot a római olimpiáról hazaérkezett válogatott és a teljes magyar élmezőny előtt, valamint champion címet szerzett. Legkedvesebb lovai Marcella és Ifjúság. Vallja, hogy edzője, dr. Kollár Kornél segítsége nélkül nem ért volna el ilyen sikereket, az akkori Honvédet pedig minden idők legjobb klubcsapatának tartja. Szinte családként éltek együtt, és lovaikat maguk képezték ki a legmagasabb pályákig. Miután testvére, Frank József, akit a kor legtehetségesebb díjugratójának tartottak, 1967-ben disszidált, Elemért kitették a Hidász utcai Honvéd lovardából, elvették útlevelét és kizárták az olimpiai keretből. Közel húsz év szünet után, egy új korban edzőként került vissza a hazai díjugratásba. Sikeres tanítványai közt kiemelhető Hatvani Lajos, Lengyel Róbert és a kivételes érzékű Nádházi Árpád, akik Hortobágy és Debrecen hírnevét öregbítették országos bajnoki csapat és egyéni érmeikkel. Hazai lovas életünk dicsőségére a mai napig aktívan tevékenykedik edzőként, versenybíróként, versenyrendezőként. Nagy örömére, hároméves unokája már lovagol.
Pataki Mihály- Az év tenyésztője A Pataki Ménes fogalommá vált a magyar lótenyésztésben, lovassportban. Pataki úr 1995 óta folytat magas színvonalú, koncepciózus sportlótenyésztést. A tenyészet megalapozásához kiváló kancákat állított be s a legjobb – jellemzően magas telivérhányaddal rendelkező – apaménektől importált spermát, illetve állított fel idősebb apamént (Castor). Jelenleg több fiatal, körung győztes és sportban eredményes mén (pl. PM Balougraf) áll a ménes és a sportlótenyésztők rendelkezésére. Nem csak a tenyésztésben, de a felnevelésben, kiképzésben és sportkipróbálásban is a rendkívüli precizitás és céltudatosság jellemzi a Pataki Ménest. Az általuk képviselt modell sikeressége nemzetközi figyelmet is kapott: a Zangersheide Magazin a Fiatal Lovak Világbajnokságát követően külön columnát szentelt Horváth Balázsnak, aki a döntőig jutva a 8. helyet szerezte meg (273 indulóból) PM Diana-val, miközben néhány héttel korábban anyjával, PM Jumping Lady-vel magyar bajnok lett.
A teljesség igénye nélkül az alábbi lovak és lovasok járultak hozzá a 2014. évi sikerekhez:
Horváth Balázs: PM Jumping Lady és PM Diana
Marton András: PM casino, PM Fortuna, PM Diamantina
Babó Szilvia: PM Focus (Frederik csikója)
A három lovas a ménes tenyésztette lovakkal nyerte meg a 2014. évi csapat Magyar Bajnokságot.
vissza
|