Nemzetek Dja
1909-ben trtnt, hogy a fedettplys londoni olimpia s a szabadtri San Sebastianban rendezett pardk els zben adtak helyt katonai csapatok djugrat versenynek. Az egyenknt hrom-hrom lovasbl ll hat csapat elszr a jniusi olimpin versenyzett egymssal. A nehz versenyplyt egyikk sem tudta hibapont nlkl teljesteni, s vgl az 1912-es olimpiai bajnokot, Jean Cariou-t is magban foglal francia csapat gyztt 20,5 hibaponttal. Az olasz csapat vgzett a msodik helyen. Kztk volt Giorgio Trissino, aki kilenc vvel korbban msodik helyezst rt el az els − 1900-ban megrendezett − Olimpiai Lovas Jtkok hrom versenyszma kzl kettben Federico Caprilli lovaival. A legends Geoffrey Brooke ltal vezetett brit csapat lett a harmadik megelzve Kanadt, Belgiumot s Argentnt. A Nemzetkzi Lovas Szvetsg Nemzetek Dja a sporttrtnelem egy vszzadt nnepli. A Nemzetkzi Lovas Szvetsg koronjnak egyik kkve, a Nemzetek Dja 2009-ben nnepelte 100 ves fennllst, tovbb a vilg legnagyobb sportfejlesztst − a mra mr szimblumm vlt Meydan lversenyplyt − ltrehoz Meydan fejlesztsi csoporttal kttt j egyttmkdsnek kezdett. Termszetesen az elmlt 100 vben j nhny formai talakuls trtnt, de ahogyan azt az eltelt id is bebizonytotta, az egyes orszgokat kpvisel csapatok kztti kilezett versenyben a bszkesg s hrnv elrsre irnyul igyekezet semmit sem vesztett rgi hevbl. A San Sebastianban szeptember 17-n megrendezett versenyen ht darab, egyenknt t-t lovasbl ll csapat versenyzett egymssal. Kztk volt az Amalfi, Bianchetti, Antonelli, Bulla s Capece-Zurlo sszettel olasz csodacsapat, akik 18 hibaponttal gyztek, megelzve ezzel a 32 hibapontot sszegyjt hzigazdkat, illetve a 34 hibapontot gyjt argentin csapatot. San Sebastianban ez volt az els s egyben az utols lovas csapatverseny, mg az olimpik letben ezzel egy j korszak kezddtt.
A San Sebastianban (Spanyolorszg) 1909-ben megrendezett jtkokon rsztvev olasz csapat. Ez volt az egyik olyan ttr esemny, amely abban az vben helyet adott a Nemzetek Djnak. llnak: Bolla, Natoli, Jappi, Starita. lnek: Antonelli, Bianchetti, Amalfi, Agazolli.
1911 A csapatverseny mint fogalom 1911-ben szletett meg. Rma, Torin, Brsszel, London, illetve 1911. november 22-n nagy feltnst keltve a New Yorkban tallhat Madison Square Garden is mind rendezett csapatversenyeket. Az j irnyzat sikert egyrtelmen igazolta az az eset, amikor a New Yorkban aratott gyzelme utn a hazatr holland csapatot Hollandia trtnelmnek egyik legnagyobb gyzelmi nneplyn ltettk.
1920 A hbor kitrsvel a versenyek megszakadtak egszen addig, amg 1920-ban az olimpia tvette a vezetst az akkori egyetlen csapatverseny megrendezsvel. Ebben az vben az 53 ves Clarence Von Rosen-t is magban foglal svd csapat gyztt a versenyen. Az erfesztseinek volt ksznhet, hogy a lovassport bekerlhetett az olimpira 1912-ben.
1921 Ltrejn a Nemzetkzi Lovas Szvetsg. A Nemzetkzi Olimpiai Bizottsg az 1920-as antwerpeni olimpiai jtkok meglehetsen kijzant tapasztalatait kveten (az 1912-es stockholmi dicssggel sszehasonltva) az sszes, nemzetkzi szervezettsggel addig mg nem rendelkez olimpiai sportgat meghvta egy hromnapos tallkozra Lausanne-ba 1921. mjus 28-30. kztt. A lovassport is a meghvottak kztt volt, tz orszgbl rkeztek kldttek. A harmadik nap vgn Franciaorszg, az Amerikai Egyeslt llamok, Svdorszg s Japn lovas szvetsgei egy nemzetkzi lovas szvetsg ltrehozsrl dnttt, melyet mg abban az vben, novemberben az els kongresszuson terveztek hivatalosan megersteni.
1930 A Nemzetkzi Lovas Szvetsg 1930-ban hozta ltre az els Nemzetek Dja Naptrat, amely a kvetkez 14 pardhelysznt tartalmazta: Berlin, Aachen, Nizza, Rma, Brsszel, Lisszabon, Vars, London, Luzern, Genf, Dublin, Boston, New York s Toronto. A harmincas vek a katonai csapatok kzdelmt hozta, melyek kztt a szzadfordul eleje ta mr ltez francia s olasz csapatok mellett az 1920-as vek vgn ltrejv j csapatok, mint pldul az rek vagy a nmetek is megjelentek. Az 1930-as vek nagy prbaja a nmet s az r csapat kztt zajlott. 1931-1938/1939 kztt a nmet csapatnak sszesen 29 gyzelme, mg az reknek 22 gyzelme volt. Az rek szmra ez mg gy is hatalmas siker volt, ha figyelembe vesszk a nmet csapat rendelkezsre ll eszkzket s tenysztsi programokat.
A msodik vilghbort kveten nhny pard kezdetben ugyan kzdtt az jbli talpra llsrt, de hamarosan minden jra mkdtt, s a rendszer mind mretben mind pedig hatkrben kiterjedt, vente mintegy 12-16 pardt megrendezve.
A Genfben (Svjc) 1929-ben megrendezett Nemzetek Dja verseny sszes rsztvevje
1965 A Nemzetkzi Lovas Szvetsg 1964 decemberben Brsszelben tartott kzgylsn az jonnan vlasztott elnk, Edinburgh hercege egy olyan versenysorozat ltrehozst javasolta, amely az v sorn megrendezett Nemzetek Dja versenyek eredmnyein alapulna. Felajnlott egy trfet melyen felesge, II. Erzsbet kirlyn lthat lhton. A sorozat, amelyet vgl Elnki Kupnak neveztek el 1965 s 1984 kztt kerlt megrendezsre.
1985 1985-1986 kztt a Nemzetek Dja versenysorozat Flp Herceg Trfea nven futott. Az els bajnoki cmet tmogat egyttmkdst a Gucci cg rta al, s a kvetkez hrom vben a versenysorozatot Gucci Trfenak hvtk. Ebben a hrom vben vente 17-szer rendeztk meg a Nemzetek Djt. 1987-ben s 1988-ban Franciaorszg nyerte el a kupt, s azt 1989-ben az akkori gyztesnek, Nagy-Britanninak adta t.
1995 szn a koreai Samsung ipari konglomertum bejelentette, hogy vilgszerte tmogatst szeretne nyjtani a rendezvnyekhez, s az elkvetkez kilenc vben a gtugrsban s a djlovaglsban ltrejv kt versenysorozat hsges tmogatja volt. A Nemzetkzi Lovas Szvetsg felajnlotta a Nemzetek Dja versenysorozat tmogatst, s 1997. mjus 11-ig La Baule (Franciaorszg) adott otthont a Nemzetek Dja els rendezvnyeinek a Samsung versenysorozatban.
Bszkesg s szenvedly…
2003 Amikor 2003-ban a Samsung Szuperliga a Nemzetkzi Lovas Szvetsg versenysorozatval nemzetkzi szinten megjelent, kevesen tudtk megjsolni, hogy vajon milyen hatst fog gyakorolni a sport vilgra. A Nemzetek Dja ekkor mr majdnem 100 ve ltezett, s az j forma – melynek minst rendszere arra pl, hogy a legjobb csapatok a legjobb helyszneken versenyeznek – teljesen j letre keltette, s felpezsdtette a versenysorozatot, amely megragadta mind a lovasok, szervezk, mind pedig a nzkznsg fantzijt, s egyben elnyerte csodlatukat.
2009 j kezdetet jelent a Nemzetek Dja letben 100 ves vforduljnak nneplsvel s egy j tmogat, a Dubaiban mkd Meydan fejlesztsi csoport megjelensvel. Nhny izgalmas vltozs, mint pldul a rsztvev csapatok szmnak nyolcrl tzre trtn nvelse, illetve az idny vgn egy helyett kt nemzeti csapat minstse azzal az elnnyel jr, hogy a vilg nagyobb terletrl rkez nemzetek jabb csoportjai kapjk meg a lehetsget arra, hogy rszt vegyenek a versenyben, s magasabb szintre emeljk jtkukat.
Visszanzve lthatjuk, hogy az igazi vltozsok, talakulsok s ezek hatsra az jts kpessge az, ami a Nemzetek Dja jelenleg ismert formjt ltrehozta, s ami bizonytja maradand sikert s varzst.
A Meydan fejlesztsi csoport a Nemzetkzi Lovas Szvetsg Nemzetek Djnak egyik alkalmas trtnelmi pillanatban rkezik, amely arra utal, hogy ez a versenysorozat nem csupn bejutott a vilg elit sport versenysorozatai kz, de helyt szilrdan meg is erstette kzttk.
A hivatalos nemzetkzi lovasversenyek (CHIO) s a Nemzetek Dja versenyszm trtnete Magyarorszgon
Mint minden sportg, a lovassport is hossz utat tett meg az egyms kztti spontn versengstl a nemzetkzileg elfogadott, szigor szablyok szerint zajl, teljestmnyre s rekordra trekv versenyzsig. Az els lovasversenyt, amelyet a modern lovassport elzmnynek tartanak, 1864. prilis 15-n tartottk Dublinban. A programban djlovagls s terepverseny szerepelt. Ezt kvette a Prizsban, 1866-ban tartott verseny, amely a kvetkez vekben tforduls sorozatt fejldtt. Az els osztrk-magyar lovasversenyre 1873-ban, Pozsonyban kerlt sor, majd 1874-tl minden vben, Bcsben tartottak djlovagl s djugrat versenyt. Belgiumban 1881-ben, Olaszorszgban 1884-ben, Hollandiban 1886-ban, Nmetorszgban 1894-ben volt lovasverseny. A djlovaglsokbl, klnbz kvetelmny djugratsokbl, fogatmrkzsekbl ll versenyt francia nevn „concours hippique”-nek hvtk. Ez a nv maradt fenn a lovasversenyek rvidtsben: CH.
A 19. szzadban nemigen fordultak el nemzetkzi versenyek. Az elsre az 1900-as prizsi vilgkillts alkalmval kerlt sor, de csak a lovaspl volt olimpiai szm. Az osztrk-magyar monarchia lovasai pedig els alkalommal az 1902-ben tartott torini versenyen mrkztek ms nemzetek lovasaival. A londoni olimpia elkszlete idejn (1907-ben megtartott Horse Show) mr foglalkoztak a gondolattal, hogy a svd Clarence Rosen grf javaslatra a lovaglst is az olimpiai szmok kz veszik, amire grf Andrssy Gza, a Magyar Olimpiai Bizottsg elnke egy tiszteletdjat adomnyozott. A djat 1912-ben nyerte el Jean Cariou (FRA) szzados, jelenleg Lausanne-ban rzik, az Olimpia Mzeumban.
Noha az olimpin nem kerlt sor lovasversenyre, egy vvel ksbb, 1909-ben a londoni Olimpia Hallban, az International Horse Show keretben 3-3 lovassal Argentna, Belgium, Franciaorszg, Kanada, Olaszorszg, Nagy-Britannia kztt rendeztk az els csapatversenyt. A szakirodalom ezt a versenyt tartja az els Nemzetek Dja versenyszmnak, amelyet mg ugyanez vben az olaszorszgi San Sebastianban 5 fs quipek nemzetkzi versenye kvetett. Az els vilghbor eltti, majd a hbort kvet nhny vben a nemzetkzi lovasversenyeken a rsztvev orszgok 2-4 lovasbl ll csapatai kzti versenyre a programban szerepl egyik legnehezebb versenyszmot hirdettk meg, amelyet a rendez orszg djugratsi felttelei, elbrlsa szerint bonyoltottak le. A versenyek egysges szablyozsra csak vilghbor utn hoztk ltre a sportgak nemzetkzi szervezett, kztk a Nemzetkzi Lovas Szvetsget (Fdration Equestre Internationale, FEI) 1921. november 21-n, Prizsban. Valamennyi nemzetkzi szvetsg elrsa volt a nemzeti szvetsgek megalaktsa. A Magyar Lovas Szvetsg eldje, a Magyar Lovassport Egyesletek Orszgos Szvetsge 1924. februr 29-n alakult meg, azonban csak 1927. prilis 8-n vettk fel a FEI tagjai sorba.
A FEI els tevkenysge az 1924-ben, Prizsban megrendezsre kerl olimpin tartott lovasversenyek kvetelmnyeinek s elbrlsnak kidolgozsa volt. 1925-ben szablyozta a nemzetkzi lovas mrkzsek megrendezsnek feltteleit, elksztette a nemzetkzi szablyzatot, amelynek a nemzeti szvetsgek szablyzataiban is rvnyeslni kellett. A versenyeken szerzett tapasztalatok alapjn ezek a szablyok vrl-vre vltoztak, korszersdtek. gy a csapatverseny, a Nemzetek Dja felttelei sem voltak egyrtelmen meghatrozva. A magyar lovasok elszr 1924-ben, Berlinben indultak nemzetkzi lovas mrkzs csapatversenyben.
A FEI els alkalommal az 1928. augusztus 7-n, az amszterdami olimpia alkalmval tartott lsn szablyozta a Nemzetek Dja versenyszm feltteleit. 1929. janur 1-tl kezdden a Nemzetek Djt szigoran a FEI szablyai szerint kellett tartani. Az akadlyok szma legalbb 12 s legfeljebb 16 lehetett, s legalbb 16, illetve 20 erkifejtsnek kellett lennie. Az akadlyok magassga 1,25 m-tl 1,40 m-ig terjedt, szlessge legfeljebb 4 mter lehetett. Az iram 400 m/perc volt.
A FEI 1930-tl kezdve jelentette meg Bulletinjt, amelyben a szablyok, a versenyszablyok vltozst, a kongresszusi hatrozatokat, a kvetkez vi versenynaptrt s a hivatalos versenyek (CHIO) eredmnyeit kzltk. A Nemzetkzi Szvetsg 1931-ben szablyozta a hivatalos (CHIO) s nem hivatalos (CHI) versenyek szablyait s nvhasznlatt. Hivatalos versenyek csak azok lehettek, amelyek a Bulletinben kzreadott versenynaptrban szerepeltek. A CH elnevezs versenyeken mindhrom lovas szakg (djlovagls, djugrats s military, st fogatverseny) versenyszmait megtarthattk.
Magyarorszgon 1926-ban, a Margitszigeten rendeztek elszr nemzetkzi djugrat versenyt. A Kbnyn megnyitott Mezgazdasgi Killts terletn lev bemutat tr lovas plyjn tartottk meg 1929-ben az els Nemzetek Dja versenyszmot. A kvetkezre az 1935-ben rendezett nemzetkzi tallkoz nyitott alkalmat. A klfldi nemzetkzi mrkzseken a magyar csapat tbb-kevesebb sikerrel rendszeresen indult. A kt hbor kzti idszakban egy alkalommal, 1931-ben, Salzburgban nyert els djat a Knya Antal, Odescalchi Mikls, Platthy Jzsef s Schaurek Ottmr alkotta csapat, mg Schaurek Ottmr 1935-ben Aachenben volt egyni gyztese a szmnak.
A FEI 1935-ben hatrozatot hozott, hogy a nemzetek vente csak egyszer rendezhetnek hivatalos versenyt (CHIO-t), s a Bulletin Officiel de la Fdration Equestre Internationale kiadvnyban csak olyan mrkzs eredmnyeit kzlik, amelyen legalbb hrom klnbz nemzet indult. Amennyiben ez a felttel nem rvnyeslt, a versenyszmot nem nevezhettk Nemzetek Djnak, helyette csapatverseny volt, amelynek lebonyoltsban a Nemzetek Djra vonatkoz szablyok voltak az rvnyesek. Hossz ideig rvnyben volt, hogy a Nemzetek Djban indult lovasok teljestmnyt egyni versenyzknt is rtkeltk, valamint, hogy a 3-fs csapatban egy csapattag kt lovat is lovagolhatott (korbban volt olyan is, hogy kt indul kett-kett lval vett rszt). A Nemzetek Dja versenyszm szablyzata srn szba kerl az FEI kzgylsein, s kisebb-nagyobb szigortsok rendszeresek. Maga a versenyszm igen nagy tekintlyt vvott ki magnak a lovasok s a kznsg krben: „...tt eredmnyt mgiscsak a Nemzetek Djban elrt eredmny jelent, s egy csapatnak az igazi fokmrje a Nemzetek Djban mutatott ereje. ....” rta Reznek Jen, az rknyi lovagltanr-kpz egyik tanra 1938-ban. A hazai djugrat sport eddigi legnagyobb eredmnyt is ebben a korszakban rte el, hiszen Sell nev lovval a nyolcszoros egyni orszgos bajnok, Platthy Jzsef a berlini olimpin egyni bronzrmet nyert.
A hbor ltal megszaktott lovasversenyek 1948-ban kezddtek jra. A magyarok rszre nem hivatalos nemzetkzi mrkzsen val rszvtelre csak 1953-ban kerlt sor els alkalommal, Bukarestben. A Nemzetek Dja szablya szerinti csapatversenyt a magyarok nyertk. Az 1956-os stockholmi lovas olimpira kszl magyar csapat els hivatalos nemzetkzi mrkzsen val rszvtelre 1955-ben, Belgrdban kerlt sor.
1956 utn, az egyre jobban enyhl nemzetkzi lgkrnek ksznheten mind tbb nemzetkzi versenyen val rszvtelre nylott alkalom. Az adminisztratv okok, kommunikcis nehzsgek miatt a hivatalos versenyek meghirdetse nehzkes volt, ezrt ezen szablyok betartsval igyekeztek a szomszdos orszgok nemzeti vlogatottjai rszre versenyt rendezni
Ezeknek a feltteleknek megfelel, hbor utni els nemzetkzi versenyt (CHI) Magyarorszgon, 1958-ban rendeztk az Orszgos Mezgazdasgi Killts programjaknt, hivatalos (CHIO) versenyt – elsnek a szocialista orszgok kztt – csak 1962-ben tarthattunk. A djugrat mrkzseknek mlt krnyezetet, npes kznsget biztostott a killts 80 x 120 mteres (a bels gyepes terlet) lland (bankek, vizesrok) akadlyokkal rendelkez plyja, nztere, tribnje. A mrkzs jelentsgt hangslyozta, hogy a FEI ftitkra, Chevalier H. De Menten, de Horn a mrkzs egsz tartama alatt Budapesten tartzkodott. Miknt a klfldi sajt, is nagyon pozitvan rtkelte a versenyt. Ennek, valamint az Orszgos Ltenysztsi Felgyelsg munkatrsai alkotta fegyelmezett s szakszer rendezgrdnak, plyaszolglatnak ksznheten 1964-ben Magyarorszg rendezhette meg az Ifjsgi Djugrat Eurpa-bajnoksgot, amelyen az addigi ifjsgi Eurpa-bajnoksgok legnagyobb meznye, 15 nemzet lovasai vettek rszt. Az vtizedek sorn, 2000-ben kapott mg haznk korosztlyos kontinensviadalra rendezsi lehetsget, amelyet mr 22 orszg rszvtelvel, tbb mint hszezer nzvel rendeztek Hortobgyon. Az 1967-ben s 1970-ben tartott hivatalos nemzetkzi versenyek utn Eurpa egyik legszebb plyjnak tartottk. Az 1971-es Vadszati Vilgkillts alkalmval a djugrat szakg rendezett hivatalos nemzetkzi djugrat versenyt, azaz CSIO-t, s emellett rendeztk meg az els ngyes fogathajt Eurpa-bajnoksgot. Ezzel a kt kiemelked rendezvnnyel bcszott a killtsi plya, mert a Mezgazdasgi Killts terlett a Hungexpo jogeldjnek adtk t.
Az 1960-as rmai olimpin alkalmaztk elszr azt a jelenben is l elbrlst, miszerint a djugratsban a nemzetek sorrendjt kln, a Nemzetek Dja versenyszmban elrt eredmny alapjn hirdetik ki. Korbban szakganknt, djkiads nlkl, az egyni versenyzk pontjainak sszestsvel llaptottk meg a vgeredmnyt.
A szocialista orszgok kztt a lengyelorszgi Olsztynban (majd Sopotban) 1964-tl, kelet-nmetorszgi Lipcsben 1966-tl, Csehszlovkiban pedig 1977-tl rendeztek CSIO versenyeket. A pozsonyi nemzetkzi djugrat versenyre napjainkig sokszor a magyarorszgi CSIO verseny eltti vagy utni htvgn kerl sor. Pozsony kzelsge s gy a lovak szlltsnak knnyebbsge miatt megszokott vlt, hogy a rsztvev nemzetek a kt htvge kztt a fvrosokban maradtak, amely megolds 2012-ben is jraled.
A CSIO versenyek magyarorszgi fellesztst, fleg a csapatverseny, a Nemzetek Djnak megtartsa rdekben napirenden tartottk. A FEI 1975-ben letbe lpett ltalnos Szablyzata lehetv tette a versenynaptrban is megjelen, a nemzeti vlogatottak rszre megtartott nemzetkzi ugr csapatverseny megrendezst. Ezzel a lehetsggel lt Kiskunhalason a Hatrr Dzsa Lovas Szakosztlya az 1982-tl kezdve vente megtartott CSIO mrkzseivel, 1990-tl 1996-ig viszont mr a Vilgkupa forduljval is sszekapcsolt hivatalos nemzetkzi ugrversenyt rendezett. Volt olyan, hogy mg Ausztrlibl is eljttek kis haznkba a djugratk, az atlantai olimpia dntjnek t rsztvev lovasa pedig a nyri bajnoksg eltt a magyarorszgi Nemzetek Djt vlasztotta felkszlsi versenyknt. A kvetkez vtl 2003-ig a Vilgkupa magyarorszgi forduljra s a hivatalos nemzetkzi ugrversenyre a megjhodott Nemzeti Lovarda plyjn kerlt sor. Legends magyar gyzelmet a telthzas, 1998-as Nemzetek Dja hozott, ahol az Anglibl hazatrt Turi Jzsef vezetsvel, Ss Attilval, Hevesi Barnabssal s Fodor Gborral a nmeteket megelzve, 11 csapatbl tudott gyzni a magyar kvartett, s a pratlan teljestmnyt megtartva, egy ht mlva a pozsonyi Nemzetek Djt is megnyerte. 2003-ban pedig a Grundtner Gbor, Krucs Balzs, Krmendi Gyrgy s a jelenlegi szvetsgi kapitny, a vilgbajnoki eldnt bronzrmes, Szsz Sndor msodik hellyel rvendeztettk meg a Nemzeti Lovardba kiltogat, fergeteges hangulatot varzsol magyar kznsget. A budapesti CSIO-k ebben az idszakban 10-15 orszg rszvtelvel zajlottak, ahol az eurpai orszgok mellett pldul 1999-ben mg az Egyeslt llamok ngyfs csapata is treplt az cenon. 2004-ben s 2005-ben Kecskemten, a szkti stadionban magnvllalkozsban tartottk a hivatalos versenyt, mg 2006-tl 2008-ig jra Kiskunhalason, a vros kzepn, az egykori Hatrr Lovardban folytatdott a magyarorszgi CSIO-k sorozata. Az utols, ngy vvel ezeltt lezajlott hazai Nemzetek Dja a Pirik Zsolt, Kvy Andrs, James Wingrave, Horvth Balzs sszellts magyar ngyes gyzelmvel fejezdtt be, amely a magyar djugratknak a hbor utni hetedik Nemzetek Dja gyzelme volt.
A Nemzetkzi Lovas Szvetsg a versenysorozat meglepen nagy npszersge miatt krte az eurpai orszgokat, hogy az egy orszgban vente egy alkalommal megrendezhet sorozat llomsainak az orszg fvrosban, frekventlt krnyezetben adjon otthont. A Budapest kzepn ll, mra minden ignyt kielgt, szabadtri centerplyt alkalmasnak tallta a Nemzetkzi Lovas Szvetsg arra, hogy jlius kzepn, Magyarorszgon elszr az utnptls korosztlyok szmra, majd a pozsonyi CSIO s a londoni olimpia eltt a Nemzeti Lovardban ismt letre keltse a magyarorszgi Nemzetek Dja sorozatot.
Vissza
|