Makkos Vilmos
vagy ahogy az egsz orszg ismeri, "Vili bcsi". Az ismert sportember s lovasedz lovasok generciit nevelte lszeretetre, a l s az ember irnti tiszteletre, megbecslsre, s mindenekeltt embersgre. Kezei all kerlt ki olimpiai rsztvev, vlogatott sportol, eredmnyes lovas s egyszer lszeret amatr egyarnt. Egy dologban valsznleg mindannyian egyetrtenek: Vili bcsitl annyi segtsget, lovasemberi tartst kaptak, amely elegend volt egsz plyafutsukra. 1996-ban Makkos Vilmos munkssgt Szchenyi-djjal ismerte el a magyar lovastrsadalom.
Honnan ered a lovakhoz val ktdse? Fldsziget-pusztn laktunk, desapm bognr volt, pajtsom pedig Csillag Misi, akinek az desapja csiksknt szolglt. Mi, gyerekek, kijrtunk jtszani a legelre, fel-felltnk a lra. No, mindjrt az elejn n le is estem, eltrtt a vllam, bekerltem a csornai krhzba. Ez azonban nem vette el a kedvem a lovaktl, s az iskola befejezse utn, 1937-ben Kisbrre mentem lovsznak. Itt 1942-ig lovsz voltam, majd ekkor katona lettem, aztn "ahogyan gyltek a csillagok", idvel n lettem a kisbri felllt istll parancsnoka. Milyen lovak voltak ebben az idben Kisbren? Kivl kisbri flvr llomny volt ekkor a kezem alatt. Zmben kanck s fiatal mnek, amelyeket neknk kellett kikpezni, krlbell egy j vadszl szintjig. Ma is szvesen emlkszem vissza a Maximokra, Dunure, Fenk, Naplop s Nepomuk ivadkokra. 1942-43-ban kerltek Kisbrre Szplak s Forms - trakehneni import mnek -, amelyeken mg lovagoltam is. Mindkett nagyon szp s j lovagls mn volt, de nekem klnsen a srga Forms tetszett. Neki nem volt annyi csikaja, mint Szplaknak, meg aztn abbl a szempontbl szerencstlen is volt, hogy az az ivadka, ami Nmetorszgbl visszatrt, kiss ideges, nehz lovagls volt.
A hbor viharban:
Kzben dlt a msodik vilghbor, kzeledett a front. 1944 szn a lovak egy rszvel, nagyjbl az llomny felvel bevagonroztunk, s irny Nmetorszg. Ott tltttem a kvetkez hrom s fl vet. Ez alatt az id alatt is folyt a mnesben a tenyszti munka, s a lovakat is rendszeresen lovagoltuk, akr ha itthon volnnk. 1945-ben vge lett a hbornak, hadifogsgba kerltnk. Nekem azonban nagyon j sorom volt. Rengeteg l volt ott, nem csak magyar lovak, gy aztn lovagolhattam, amennyit akartam. Ksbb jba lettem az amerikai parancsnokunkkal, egy rnaggyal, aki flig indin szrmazs volt. Maga is kitn lovas, az 1936-os berlini olimpin az amerikai csapat tagja volt. Hamarosan maga mell vett. Csakgy, mint egy lengyel olimpikon lovas bajtrst is, egy szzadost, akit egy lgerbl szabadtottak ki, s lete volt a l s a lovagls. Ilyen krlmnyek kztt n, aki szintn csak a lovaglsra tudtam gondolni, ugyan fogsgban voltam, de nem rzkeltem belle semmit, mert nekem letemben nem volt s nem is lesz olyan j sorom tbbet, mint akkor volt. Mr az els nagy versenyeken lovagoltam, 1946-ban Aachenben. Aztn 1947-ben Garmischpartenkirchenben. Angolok, francik, amerikaiak, lengyelek, nmetek kztt egyedli magyarknt. 1947 szn megkaptuk a hazatrsi parancsot. Az rnagy nagyon szerette volna, ha kint maradok s kimegyek vele Amerikba, de engem hazahzott a szvem. Pedig olyan lovakat lovagoltam, mint pldul a hannoveri Darklang, amely aztn kikerlve Amerikba, az 1948-as londoni olimpin harmadik helyezst rt el. Ha kint maradok, n lovagoltam volna. Az egytt tlttt id s a sportbartsg emlkre az rnagy megajndkozott egy lval, helyesebben egy csikval, Darlinggal, amely egy ltalam kint lovagolt, kitn ugr hannoveri kanca lnya volt, egyike az els hannoverieknek, ami bekerlt az orszgba. Ksbb magam lovagoltam. Sportban j kpessg l volt, majd aztn Mezhegyesre kerlt tenyszkancnak.
j rendszer, j remnyek:
Visszakanyarodva 1947-hez, mikor hazarkeztnk, a lovak mentek Kisbrre, Parragpusztra, bennnket pedig bevittek a komromi vrba, ott lekdereztek, majd msnap el is mehettnk haza. Pr ht mlva visszatrtem Kisbrre, Fels-Vasdinnyre lovsznak, mg tartott a fedeztetsi idny, majd bekerltem Kisbrre, az idkzben felllt mntelepre. sszel hazamentem a szleimhez parasztnak. Egy vet dolgoztam otthon. Learattunk. Ekkor jn desapm, s mondja: baj van, fiam, le kell adni a gabont. Alig maradt valamennyi bza a padlson, zabbl is csak hrom zsk maradt a beszolgltats utn. Mi lesz gy az n csikmmal? Na, abbahagytam a gazdlkodst, s jra munka utn nztem. Nagyszentjnoson helyezkedtem el, 1949-tl.
Az olimpia rkre lom maradt: Mg 1947-ben, bcszul kaptam egy fnykpet az emltett lengyel szzadostl, amelyre azt rta, remli, egy kvetkez olimpin tallkozunk, s n kpviselem majd a magyar szneket. Ekkor megfogadtam, hogy ha trik, ha szakad, kijutok az olimpira. Nhny v mlva, 1956-ban, mikor az olimpia lovas szmait az Ausztrliban dl lpestis miatt Stockholmban rendeztk meg. Csakhogy az elvtrsak nem engedtek kimenni! Pedig az induls eltti utols napig mindennk megvolt, gy tudtuk, indulunk is. A military vlogatottnak sem azeltt, sem azutn hrom olyan j lova nem volt, mint akkor a mieink. Ezt nem n mondtam, hanem az rknytbori rgi tisztek, akik edzettek bennnket. Id. Bod Imre, Reznek Jen, Kemry Pl, Nmeth Dezs s mg nhnyan. Ilyen nagy tuds szakembergrda kpzett ki bennnket, s akkor az induls eltti napon kzltk velnk a hrt, hogy itthon maradunk. Ha ezt Sebes elvtrs megmondja korbban, taln beletrdnk, de gy hatalmas volt a csaldsunk. Pedig akkor olyan lovam volt, Pillang, amelyikkel ahny versenyben indultam, mindet meg is nyertem. Mg djlovaglsban is, pedig azt nem nagyon szerettem. Egy verseny djlovagl szma utn odajtt hozzm Reznek Jen bcsi, s megkrdezte tlem:
Te fiam, melyik vben vgeztl a Ludovikn, mert nem emlkszem rd?
Mire n: Persze, hogy nem, mert n Kisbren voltam lovsz.
No, nem akarta elhinni, csodlkozott.
Ht akkor hol tanultl meg gy lovagolni?
Merthogy a djlovagls utn, a brk kzl a ludoviksoknl magasan n lettem az els, mg a tbbi br htrahelyezett, s meg akart vigasztalni.
Nem baj, tbornok r, a tbbiek gyis csak a lovam farkt ltjk majd terepen.
Ne mondd nekem, hogy tbornok r, mert meghalljk, s mehetek vissza. Inkbb mondd azt: Jen btym. Merthogy nem sokkal azeltt engedtk ki az internltborbl. Ht ilyen idk voltak azok.
Aztn Nagyszentjnos kvetkezett: A Nagyszentjnosi llami Gazdasgnl a lsszegyjts s a leloszts volt a feladatom a krnyk llami gazdasgai szmra. n eljrtam a vsrokra, ahol a kereskedktl, parasztgazdktl tvettem a lovakat. Mivel n is krnykbeli voltam, a parasztok jl ismertek, s sokan ajnlottk a j szrmazs lovaikat, csikikat. Ami tetszett, azt tvettem. Aztn a legjobb szrmazs lovakat (Maxim, Fenk, Dunure stb.) Nagyszentjnosra veznyeltem. gy szedtem ssze a krnyk legjobb lovait. Na, most mr csak j mnekrl kellett gondoskodni. Elmentem Kisbrre, s a fiatal mnek kzl kivlasztottam Filout. Mell vlasztottam egy XXV-s vagy XXVI-os shagyt is. Akkor, csikkorukban nem kellettek senkinek, de ksbb trzsmnek lettek Bbolnn. Ezek kezdtek el Nagyszentjnoson fedezni. Kicsit ksbb sikerlt megszerezni Fidibusz XX angol telivrt is. gy kezdtem a tenysztst, s mire 1960-ban megszntettk a tenyszetet, mr 45 darab Filounk volt! Na, ekkor huszoneggyel kzlk tvonultam Kisbrre. A tbbire kimondtk a hallos tletet: vg. Ezt nem hagyhattam annyiban. Felhvtam minden ismerst, zentem a parasztoknak, szrrt szrt cserlve prbltam tmenteni ezt a magas sznvonal tenyszanyagot. Nekem kellett volna leadnom ket, gondoltam, inkbb elosztogatom ket tkzben. Mentnk a vsrra, tkzben lttunk egy rossz lovat, kifogtuk: szrke-szrke, hadd menjen! Tizenkt j csikt a fllattenysztvel egytt megprbltunk a tehenek kz elrejteni. Mind Filouk voltak. sszebklyztuk a lbukat, hogy ne szaladjanak el. De azok sszekttt lbbal is visszaugrltak a mnes rgi istlljhoz! Megltta ket az igazgat, lett is belle cirkusz. Mg lek, nem felejtem el.
Pillang:
Trtnt egyszer, hogy egy idsebb lkeresked, aki apmat jl ismerte, odajtt hozzm, s ajnlott egy tzes lovat, Pil XX angol telivr leszrmazottjt - melyrl tudtam, hogy nagyon sok j ugrl utdja volt Kisbren -, amelyet Mezrsre adtak el a gazdasgba. Nekem se kellett tbb, msnap hintba fogattam, s thajtottam Mezrsre. Az igazgat, aki egybknt suszterember volt, mg rlt is, hogy ettl a bolond ltl megszabadtottam. Adtam neki kt lusta lovat cserbe. Nos, ez volt Temp, Pillang nvre, amely kivl ugrlnak bizonyult ksbb. Hogy szavamat ne felejtsem, Temp anyja korons kanca volt, teht mihelyt szert ejthettem, egy politikai fejtgt helyett - ez 1952-ben trtnt - inkbb elmentem ahhoz az reg paraszthoz a paprokrt, aki tenysztette a lovat. Ott lttam meg Pillangt, aki kt s fl ves volt ekkor. ppen engedtk be a karmbl, gynyr, j mozgs csik volt. No, n mindjrt mondtam a gazdnak, hogy adja el nekem, de nem akart ktlnek llni. Tzezer forintra tartotta akkor, mikor 5 ezerrt mr j lovat lehetett venni. Nem volt mese, engedlyt krtem az elnktl, hogy ennyi pnzrt is megvehessem. Mire megkaptam az engedlyt, addigra a lkupecek mr megvettk a bcsi vjtl a lovat (ngyezer-tszz forintrt!), mert kzben az reg gynak esett. Na, erre zentem az sszes lkereskednek: ha ez a l kikerl a megybl, nem veszek t tbb lovat tlk! Ez megtette a hatst, msnap az enym lett a Pillang. Szrmazsra nzve aprl Tengd Ballada Maxim-Dunure vonalra ment vissza, anyja pedig a Pil XX angol telivrre. letem legjobb lova volt. Ahol indultam vele, szinte mindent megnyertem. Volt olyan v, hogy hrom orszgos bajnoki cmet is. Sok lovat lovagoltam mr, de ilyet, amelyik nem mondott soha nemet (s magam sem tudtam, hogy hol a teljestmnynek a hatra), sem azeltt, sem azutn nem lttam. s ezzel a lval nem tudtam kijutni az olimpira! Pedig kpessg az volt benne. n a militarysokkal kszltem, de egytt voltunk az ugrvlogatottal. Nem brtak a 140-es plyn hibtlant menni, mg Aranyos, a kor legjobbja sem. Akkor azt mondja nekem Jen bcsi (Reznek Jen - a szerk.):No, Kulk - ez volt a becenevem, mert n mindig sonks tojst ettem reggelire, amit a tbbiek csorg nyllal nztek, s elneveztek Kulknak -, gyere, aztn mutasd meg nekik, hogyan kell lovagolni! Mi csak 120-on lovagoltunk, de Pillangnak a 140 meg se kottyant. Mi tudtunk egyedl hibtlant menni. Mikor Jen bcsi megtudta, hogy nem utazunk Stockholmba, gy vigasztalt: Nem baj, Kulk, fjd ki magad, ha ezek (mrmint az ugrlovasok) megjnnek az olimpirl, a magyar bajnoksgon majd megverjk ket. El is jtt az Ob, hat szmban indultam Pillangval, mind a hatot meg is nyertem. Igaza lett Jen bcsinak. Mikor aztn Pataki elvtrs akarta feltzni a lovamra a djszalagot, nem engedtem. Nekem gazemberek ne szalagozzk a lovamat! A harag rossz tancsad, azta szzszor megbntam mr, de akkor a mltatlansgok miatt nagyon megmrgesedtem, s 1957 elejn eladtam a lovat 100 ezer forintnyi schillingrt Ausztriba, Bcsbe, egy Hollander nev lovasnak. A sors irnija, hogy nem brt Pillangval, s sose tudott nagy eredmnyeket elrni vele. Azrt az eladsnl azt az egyet kiktttem, hogy msnak nem adhatja tovbb, s a sportkarrier utn vissza kell, hogy adja Magyarorszgra. Hrom lovat kap rte cserbe. Majdnem 20 vesen kerlt vissza Pillang Mezhegyesre. Az els csikja elpusztult, de aztn szletett neki kt kancalnya: Artemisz s Vadrzsa. Mindkett Ramzes Junior holsteini mn utn. Lehet azt mondani, hogy korukban a mezhegyesi sportl kimagasl egyedei voltak. Szletett egy mnfia Korhely XX utn, Korhely II, amely sok j csikval ajndkozott meg bennnket. Az utn, hogy Pillangt eladtuk, megfogadtam, hogy tbbet nem lovagolok. De ezt csak kt hnapig tudtam betartani.
Aranylom:
Az elads utn, a j zletrt cserbe a Lovas Szvetsg grt nekem egy szolglati lovat. Az orszg brmelyik tenyszetbl vlaszthattam! Na, n nyakamba is vettem az orszgot, hol van mg egy eredeti Maxim. Akkor talltam Kisbren Aranylomra. Aprl Maxim VI, anyrl gidrn volt, mg a rgi gidrnok kzl. Ez a l mg a honvd mnesben szletett, Bsznfn. Ez volt az egyetlen Maxim Kisbren, de olyan nyeszlett volt, hogy mikor felltem r, majdnem behorpadt a dereka, s kicsit floldalasan is jrt. De ht nem volt tbb Maxim, csak ez. Mondtk is, akik lttk:
Te, Vili, nem vlasztottl rosszul?
De nekem egy rgi bartom, Szab Jska lovagolta mr ott a tbbi csikt is, s tancsolta, hogy ne engedjek, csak ezt vigyem. No, utna ktttem a hintnak, Nagyszentjnosig meg sem lltunk. Ez toronyirnt 35-40 kilomter. Akkor aztn elkezdtem ersteni Aranylmot. Egy vig csak lps-getst lovagoltam vele, meg kint volt a legeln a csikkkal. Sokszor mg a Duna-gat is tszta velk, gyhogy rvidesen j kondciba jtt.
Korbban, mg mikor Pillangt eladtam, egy lovasgylsen azt mondta nekem Vrady Jen:
Te srtdsbl elengedted a kk madr farkt, pedig azt az letben csak egyszer lehet megfogni.
No, ebben igaza is volt, hanem n azrt azt mondtam: Nem baj, gyerekek, hrom v mlva az a kk madr jra az enym lesz! Ht bejtt. Hrom v mlva az Aranylommal mindenkit megvertem, mg Aranyost is magasugratsban! 1972-ig megvolt. Sok versenyt nyertnk vele. J l volt.
Srvri intermezzo:
1960-ban Nagyszentjnosrl bekerltem Kisbrre. Taln hrom hnapig voltam ott, utna Srvrra kerltem, a Srvri Mnes vezetje lettem 1962-ig. Aranylmot vittem magammal. Megmondom szintn, nem szerettem ott, mert fellrl helyeztek oda a kszbe, amit azok az emberek hoztak ltre, akik azeltt az n parancsnokaim voltak, most meg ott dolgoztak a kezem alatt. Nem reztem a feladatban semmi kihvst. Szerettek ugyan, de n kellemetlenl reztem magam. De egyvalamit azrt el kell meslnem. Aki nem tudja, ht hadd tudja meg: a mnes-felszmolsok, sszevonsok gyszos vben, 1961-ben trtnt. pp egy szegedi lovasversenyen voltunk, mikor eldntttk Bbolnn, hogy a Srvri Mnes is meg fog sznni. Az istllkbl baromfitelep lesz. Megjttnk a versenyrl, mondja nekem ze elvtrs, aki j ember volt: Tudod, fiam, vge a mnesnek, mert felt elviszik Poroszlra, a msik felt pedig Dalmandra. Naht, Dalmand mra megsznt, Poroszln meg mr akkor is lergtk egyms srnyt meg farkt a lovak, olyan rosszak voltak. Ezt onnan tudom, hogy ze elvtrs elkldtt, hogy megnzzem, milyen krlmnyek kz kerlnek a lovak. Ht Poroszln - te Szz Mria! - n majd' hanyatt estem, nem hittem a szememnek. Hazamentem, aztn msnap meg rgtn fel a minisztriumba. n, a csizms paraszt bemegyek a vrszobba, a sok, ltnys riember pedig mind ott ll hossz sorban, kihallgatsra vrva a miniszterhelyettes irodja eltt, aki egybknt huszrhadnagy volt, s a fit n tantgattam nyaranta lovagolni. Hossz a sor, killok kzpre, ht Zsuzsi, a titkrn megltott, s soron kvl bevitt a miniszterhelyetteshez. pp egy halgazdasgi igazgat, egy fagronmus s egy fknyvel volt nla. Megkrdezi a miniszterhelyettes, mirt jttem. Erre n vigyzzba vgom magam, s jelentem neki:
Pali btym, huncut gazember lesz az, aki a Srvri Mnes megszntetst elrendeli!
Erre azt mondja:
De ht n rendeltem el.
Erre kiszaladt a szmon:
Akkor maga! - s elmondtam, mit tapasztaltam Poroszln
Erre aztn gy szlt az elkpedve bmul halgazdasgiak fel:
Lsstok, ez egy szinte ember! Menj haza, fiam, de elbb igyl egy plinkt! Rvidesen kldnk ki egy bizottsgot, s megnzik, milyen is a te hres mnesed.
Na hazamentem, mdba hagytam az embereket, mg az eddiginl is nagyobb rendet tartottunk. Minden este hrom kocsi szalmt almoltunk a lovak al. Aki lt s mozgott sprt, meszelt, lovat pucolt: vrtuk a bizottsgot. Csak nem jttek. Egyik nap aztn hajnali fl hatkor bresztenek, hogy megjttek. Flesi s Pl elvtrs. Huszont sportlovunk volt ekkor, meg ngy darab ngyesfoga-tunk, plusz az vjrati csikk s az anyakanck. Mindent sztlanul vgignztek, jegyzeteltek. Vgl krdezi Flesi elvtrs, a minisztriumi fllattenyszt, egy rendkvl szigor ember:
Mi a problmja, Makkos elvtrs?
Erre n eladom, hogy nem akarjuk, hogy a mnest megszntessk. Rviden csak annyit vlaszolt:
Akkor megmarad.
s gy is lett. Kocsiba ltek, elmentek. Az emberek nagyon rltek, hogy nem lesz tyktelep a mnes helyn. De n is m!
Mg egy dolog. Ami Srvron hozzm kapcsoldott, az Zoagli XX. Abban az idben kerltek be a Bbolnai llami Gazdasghoz Zoagli XX s Falerno XX angol telivr mnek. No, n felmentem, megnztem ket, nagyon tetszett Zoagli XX. Sokan tartottak tle, de n nem voltam rest, fogtam magam, elmentem az igazgathoz, Burgert Rberthez, s megszereztem Srvrnak egy szezonra a srga mnt. (Zoagli XX ksbb a kor legjobb ugrrktjnek bizonyult. Magyarorszgon sajnos viszonylag kevs flvrben nemzett utda maradt, de Zoagli XX neve a pedigrben, ugrl esetben mg ma is sznak szmt.
Szombathely fnykora:
1962-ben eljttem Srvrrl. Ennek az az elzmnye, hogy mg Srvrrl n szerveztem az els Savaira-karnevlokon a lovas felvonulsokat, ami nagyon megtetszett a szombathelyieknek. Nagyon szerettek volna lnkebb lovasletet a vrosukban. gy aztn rvidesen kialaktottunk egy kis lovasiskolt nyolc lval a Petfi utcban. 1962 prilisban kezdtk el a mkdst. gy kerltem Szombathelyre, s az ta is itt vagyok. Az a sok iskols gyerek, aki a karnevlon rszt vett, mind ott volt lovagolni tanulni. Sokszor csak tz perc jutott egy gyerekre. A Dallos Gyuszi is abban a brigdban volt. De ha versenyt kellett szervezni, nem volt m gond, hogy ki jn segteni. Az volt a baj, hogy nem tudtam mindenkit meghvni. letem taln legszebb idszaka volt Nmetorszg ta, hogy azt a sok tudatlan gyermeket rvezethettem a l s a lovagls szeretetre. Szerencsm volt, mert Nagyszentjnoson szereztem mr egy kis gyakorlatot ebben. Igaz, ott a summs gyerekek kzl kerltek ki a lovasaim, s bizony nem voltak mind elg okosak. Soknak iskolja se volt, nehz volt velk megrtetni, mit hogyan kell csinlni. Ehhez kpest itt Szombathelyen sokkal rtelmesebb gimnazista, rettsgizett lovasaim voltak. Nagyon knnyen tanultak, szorgalmasak voltak, egsz ms vilg volt. Az igazsg az, hogy a vrosban olyan vezets volt, amely prtolta a lovakat abban a rendszerben is, mikor mindenhol vrs poszt volt a l. gy szerencsm volt, mert mindent megadtak, hogy a gyerekeket tantani tudjam. Nagyon j trsasg alakult ki a gyerekek kztt is. Nem maradt meg az, aki link volt, mert egyms kzl kitrtk, aki nem odaval volt. Minden vfolyambl sok j lovas kerlt ki, nem volt egyszeren annyi j l, amire versenyen fel lehetett volna ltetni ket. Valsgos tlekeds folyt azrt, hogy ki lovagolhassa Aranylmot, mert biztos bajnok lett. Minden versenyen ms lhetett r. Ez volt a kitart munka jutalma, sztnzs a munkra.
Emltette, hogy Dallos Gyula, s Horvth Zoltn is itt kezdte a plyafutst... Igen, emlkszem r. ppen Baranyai Zoltn futszrazta Slyom nyergben Gyult. Ltom m, hogy vrzik a l oldala. Odamegyek, pp le akarom szidni ket, de ltom, hogy a kengyelszj vresre trte a gyerek lbt, az vrzik, de azrt csak lovagol sz nlkl. Na, mondom, ebbl a gyerekbl biztos j lovas lesz. gy is lett. Ksbb mr nagyobb volt Gyuszi, mikor mondja nekem, hogy mr neki is j lenne egy l, amivel versenyezhetne. Na, mondom, holnaputn jn Hry Jnos Magyarvrrl, az a tied lehet. Szpen rendbetettk, fell r Gyula, hogy ugrsban is kiprblja. Na, az els akadlynl lovastul hatalmasat buktak, jl sszetrte magt. Segtsgl fut hozz egy fi, aki orvosnak kszlt, aztn mikor megltta a vrt, eljult, gyhogy t is el kellett vinni a mentvel. Hry Jnost pedig odaadtuk kocsilnak.
Horvth Zoltn, tbbszrs magyar bajnok militaryban a nyolcvanas vekben, is itt kezdte a plyafutst. Hrman voltak testvrek, s egytt jttek lovagolni tanulni. Mind a hrom gyerek fent lt mr a lovon, mikor egy malac tszaladt a szomszdbl, erre megijedtek a lovak, leesett mind. Megfogom a lovakat, keresem a gyerekeket, egy hinyzik. Ht egyszer csak megszlal a kzelben ll szilvafa tetejrl:
Itt vagyok, Vili bcsi, ne keressen, itt nem jn rm a l!
Ht volt Horvth Zoli. A testvrei hazamentek, tbbet sose jttek, de Zolibl igazi lovas lett. Ksbb kikerlt a lovasiskola a vrosbl az llami Gazdasg lovardjba, s ott mkdtt egszen a nyolcvanas vekig, amikor is n nyugdjba mentem. A sportban nagyon szp sikereket rtnk el, volt, hogy egyszerre kt szakgi orszgos bajnok is volt a mi nevelsnkbl: Dallos Gyula djlovaglsban s Horvth Zoltn militaryban. Neki sikerlt vgl is megvalstani az n rgi lmomat, s 1980-ban kijutott a moszkvai olimpira, ahol becslettel helyt llt, csapatban negyedikek lettnk.
Mozgalmas nyugdjas vek: A nyugdjba vonulsa utn mig is aktv Vili bcsi... gy van! A mai napig eljrok rgi s jabb tantvnyaimhoz, ha ignylik a segtsgemet. Mrpedig ignylik, mert szinte minden versenyszezon eltt sorban llnak a hzunk eltt a kocsik, hogy kihez menjek segteni. Feljrok Nagycenkre is a mntelepre.
Hogy ltja a lovassport s a lovaskpzs mai helyzett? A lovaglst komolyan kell venni. Csak megfelel lovastudssal rendelkez embereknek szabadna oktatni. A legnagyobb bajt ott ltom, hogy nem bnnak rendesen az ifjsggal. Valahogy jobban meg kellene szerettetni velk a lovat. Igazn nem tudom megmondani, hogy mit lehetne csinlni, lehet, hogy ez a fiatalsg mr nem olyan, mint az n idmben, valahogy nincs bennk szeretet. Akkor, ha egy gyerek vletlen nem tudott lra lni, srva is fakadt, a maiaknak nem szmt. Azrt vannak kivtelek a mai fiatalok kztt is, mint pldul Horvth gika Nagycenkrl, akit edzek is. ngy-t lovat lelovagol naponta, emellett kitn tanul, imdja a lovakat. A sportban meg ma a pnzen mlik minden. Ha nincs pnz, nincs se l, se edz, se j lovas. Az volna az idelis, ha az, aki a lovasokkal bnik, meg tudna abbl tisztessgesen lni, s nem kellene neki ezer ms dologgal is foglalkozni. Most mr oda jutottunk, hogy nem tallni lovast, ha meg is fizetnk, akkor se. Mert ugye csak olyan lovast lehet megfizetni, aki tud is valamit. A mai lovasok viszont nincsenek megtantva lovagolni. Sok kzlk el se fogadja a tantst. Meg aztn mr nincs is kitl. Ti hiba irkltok a lovaglsoktatsrl akrmit is, ha senki nem tesz semmit, akinek ez a dolga volna, mg a vezetk se. Ez a baj! A lovasok oldalrl meg a kvetkezetes napi munka hinyzik. A lovat mindennap le kell lovagolni, szorgalmasan, fegyelmezetten, hogy ezzel kpezze a lovas magt is s a lovat is. Ehhez amolyan megszllottsg kellene. Taln ez hinyzik a mai lovasokbl.
A lovakrl mi a vlemnye? L van bven, nagyon sok j l. Nagycenken is minden vben vizsgztatunk j lovakat. Abbl a javt elviszik sportkiprblsra, amelyek aztn eltnnek. De krdezem n, hol a mennydrgs mnkben vannak ezek a lovak? Hiba vesznk mi klfldrl hatalmas pnzekrt lovakat, ha azokat nem lovagoljk! Ezt rd meg nagybetkkel, fiam! n mint Vili bcsi mondom, ritkn jrok Pestre, de soha nem ltok egy llovast sem lovagolni a plyn. Akkor hogyan lesz abbl a j lbl nemzetkzi szint l? Szomoran ltom azt is, hogy ma mr nincs meg az a sportemberi kollegialits sem a versenyeken, ami az n idmben termszetes volt. Mi elismertk, ha valaki jobb volt nlunk. Majd a legkzelebbi versenyen legyztk. De ma kicsinyes klikkek torzsalkodnak egymssal, s mrgezik a lgkrt. Kinek j ez? A fiataloknak biztos nem j plda.
Ha most visszatekint Vili bcsi, elgedett? Ami trtnt, megtrtnt fiam, gysem lehet rajta vltoztatni. Az let adott jt is, rosszat is, de n mr megnyugodtam. s igaz, hogy nem lovagolnak, de nagyon bszke vagyok a hrom unokmra, akiket nagyon szeretek.
Epilgus: Van mg egy szomor dolog, amirl nem szlt a beszlgetsnk, de ahhoz, hogy Vili bcsi emberi nagysgt rzkeltetni lehessen, nem lehet megkerlni. Ez pedig egy slyos teher, ami alatt sokan megroppantak volna, de neki mgis sikerlt jra felptenie az lett. Ez pedig fia, ifj. Makkos Vilmos korai halla, amelynek ez vben van a 25. vfordulja. A vr nem vlt vzz, s a kis Vilikbl kitn lovas cseperedett. Kzben a lovassportban is j szelek fjtak, karnyjtsnyira volt mr az 1980-as moszkvai olimpia, mikor taln a finak sikerlt volna megvalstani az apja lmt. Ez a kzs lom vlt semmiv egy keszthelyi military versenyen, mikor a terepszakaszon egy szerencstlen buks miatt fiatalon lett vesztette a fi. Hogy mit rezhetett az apa, nem tudhatjuk, sokan nem tudtk volna feldolgozni a tragdit, neki azonban nagy lelkiervel, idvel sikerlt talpra llnia, amelyhez taln ert adott tantvnyai szeretete is, akiket j nhny v eltelte utn mg ma is gy hv, hogy fiam, vagy lenyom, s akik mind a nevel apjuknak tekintik Vili bcsit.
|