Ami kívülről nagyon egyszerűnek látszik 2005
Egyre gyakrabban hallom lovardákban, ha nem működik a lovagoltatás, akkor terápiás lovagoltatással is foglalkoznak. Ez engem, mint nem igazán hozzáértőt, kissé megdöbbent. Véleményem szerint a terápiás lovagoltatás nem a lovaglás egyik fajtája, hanem amit a neve is jelent, terápia = gyógyítás, ahol a ló, mint egyfajta „eszköz” szerepel a terapeuta kelléktárában, melyet felhasznál a beteg, sérült emberek gyógyításában.
Azt mindenki látja, hogy vezetik a lovat, és azon ül valaki, de ez még nem terápia, mert azt csak a szakember látja át és tudja helyesen alkalmazni. A terápiás eljárások ismerete és hozzáértés nélkül, még a jó szándék ellenére is több kár okozható, mint amennyi az eredmény. A kétségek eloszlatása végett kerestem fel az UNICORNIS Lovasterápia és Lovasközpontban Györgypál Évát, aki a hazai lovasterápia avatott szakértője. A továbbiakban vele beszélgetek a lovasterápia mibenlétéről.
Mit jelent a lovasterápia, mint meghatározás?
A lovasterápia gyűjtőfogalom. Orvosi, pedagógiai, pszichológiai indikáció alapján a károsodás, sérülés, fogyatékosság ismeretében a minél eredményesebb gyógyulás, állapotmegőrzés, képességfejlesztés, a habitáció, és rehabilitáció érdekében felhasználva a ló, a lovaglás és a lóval valófoglalkozás terápiás hatásait, egyéni vagy csoportos foglalkozások keretében. Három fő ága van, attól függően, hogy milyen szakember, milyen terápiás cél érdekében, milyen módszertannal dolgozik. Hippoterápia: Orvosi indikáció alapján történő neurofiziológiai egyéni gyógytorna, ahol a lépésben járó ló mozgásimpulzusait használjuk fel a páciens fejlesztése céljából. Hippoterapeuta végzettségű gyógytornász végezheti. Gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna: Fejlesztő és nevelő célú, egyéni vagy csoportos foglalkozás, melyet lovasterapeuta végzettségű gyógypedagógus, pszichológus vezet. Használhatják mindhárom járómódot, különböző eszközöket, játékokat, a lovaglás, a lovastorna elemeit a terápiás cél függvényében. Parasport: Sérültek, fogyatékosok szabadidős, vagy versenysportja a lovas szakágaknak megfelelő színtereken, lovasoktató, lovasedző vezetésével, aki az ehhez szükséges speciális továbbképzést elvégezte.
Hogy működik a lovasterápia?
A lovasterápia egy terápiás céllal történő foglalkozás, ami arról szól, hogy van egy orvosi, pedagógiai, pszichológusi beutaló, ami alapján javasolhatják a terápiát. Ezzel a szakvéleménnyel felkeresik a lovasterapeutát, aki egy vizsgálat során megállapítja, hogy valóbantud-e segíteni a lóval, mivel ezen a téren ő a szakember. Ha javasolt a terápia, kiválasztunk egy olyan lovat, a már kiképzett lovak közül, amelyik megfelelő az adott körülményekhez. Még a terápia közben is állandóan figyelni kell, hogyan reagál a páciens, mert előfordulhatnak előre nem látott problémák. Nagy felelősség hárul a terapeutára, egy rossz járásminta átadásával máris sok gondot okozhat. A lovasterápia nem lovagolni tanítás! Célja, az élet minőségének megváltoztatása. A kettő közt óriási a különbség! Első sorban a fogyatékosság ismeretére van szükség, és csak másod sorban jöhet a ló mozgásának ismerete. A kettő összehangolásából állhat össze a lovasterápia. Sokan jönnek hozzám azzal, hogy lovasterápiával akarnak foglalkozni. Kívülről nagyon egyszerűnek tűnik, de rengeteg fáradságot, és odafigyelést követel, már aki veszi a fáradságot, hogy megtanulja, és szakszerűen alkalmazza, de ők vannak kevesebben. A páciens a terápia előtt bizonyosodjon meg róla, szükség esetén a diploma elkérésével, hogy a megfelelő terapeutát választotta. Más a felszín és más a valóság, amit csak a hozzáértő vesz észre. Magyarországon az EU-s előírások érvényesek, miszerint csak szakképzettséggel rendelkező oktatók, terapeuták végezhetnek ilyen munkát. A Magyar Lovasterápia Szövetség akkreditált továbbképzése az egyetlen, ahol a szakemberek az alapdiplomájuknak megfelelő képzésben részesülhetnek.
Hogyan válhat valaki terapeutává, mik a feltételei annak, hogy felelősségteljesen végezze a terápiás munkát?
Először is szakképzett terapeuta kell, hogy legyen. Ehhez gyógytornászi, gyógypedagógiai, pszichológiai végzettség és lovastudás kell. A képzés befejezése után szükséges egy izolált hely, ahol a terápiát személyre szabottan tudja alkalmazni kiképzett lóval, és természetesen elengedhetetlennek az egészségügyi ismeretek.
Lehetnek-e káros következményei a helytelenül alkalmazott terápiának?
Természetesen lehetnek, de azon vagyunk, hogy a szakmai tudás által ezeket elkerüljük.
Van-e előre nem látható körülmény, ami a terapeutának gondot jelenthet a terápiás munka során?
Talán az epilepsziás rohamot említeném, ami a legrémisztőbb tényező. Ám, ha szakmailag kellőképpen felkészült terapeuta találja szembe magát ezzel a körülménnyel, számára ez sem okoz gondot.
Van-e olyan sérülés, betegség, ahol a lovasterápia nem alkalmazható?
Igen van, de azt az orvos és a terapeuta dönti el, hogy milyen esetekben nem szabad lovasterápiát alkalmazni.
Hogy látod Magyarországon a lovasterápia mai helyzetét?
Szakmai és egyéb folyóiratokban rendszeresen publikálunk, népszerűsítjük a lovasterápiát, és igyekszünk minél több embert irányítani a képzésbe. Jelenleg tizenhat gyógytornász-lovasterapeuta, kilenc gyógypedagógus-lovasterapeuta, és két speciális végzettségű lovasedző van hazánkban. Ennek ellenére legalább kétszáz helyen foglalkoznak „lovasterápiával”. Törekvésünk az, hogy terápiát csak szakember végezhessen, mert a szakszerűtlen foglalkozás veszélyes és ártalmas lehet.
|