-HÍREK- : CSI**-W Budapest/HUN 2015. november 27.-29. |
CSI**-W Budapest/HUN 2015. november 27.-29.
2015.11.28. 00:26
A Lovas világkupa három versenynapján kilenc különböző rangú, nehézségi fokú díjugrató versenyt rendeznek.
Az ugróversenyek a ló ugrókészségét, képességét, ügyességét és engedelmességét, valamint a versenyző lovas tudását különböző feltételek mellett teszik próbára.
A díjugrató versenyek alappályáit 100-tól 160 centiméter magasságig építik. Elsősorban az akadályok magassága, egymástól való távolsága, a kombinációk és a pályán végrehajtott fordulatok szabják meg a versenyek nehézségi fokát.
Érdemes lesz figyelni, hogy az állandó, türelmes bánásmóddal a lovas milyen mértékben nyerte el és bírja lova bizalmát? Hogyan sikerült kialakítania a „társi-viszonyt”? Mert a ló megérzi a lovasa gondolatait. Ha „meghitt” az együttlét, akkor azt adja vissza, amit lovasa sugall, amit kér tőle.
Az ugrósport viszonylag fiatal szakág. Az első nyilvános távol- és magasugró versenyt – a vadászlovak alkalmassági vizsgájaként – 1864-ben Dublinban rendezték. Ekkortól számítjuk a modern ugrósportok születésnapját is.
Az első nemzetközi ugróversenynek 1900-ban Párizs adott otthont.
A magyar lovassport első – és eddigi egyetlen – díjugrató olimpiai érmét 1936-ban, Berlinben Platthy József nyerte. A sütvényi ménesben nevelt angol telivér kanca, Sellő nyergében nyújtott teljesítményét az olimpia legszebb lovaglásaként értékelték.
A látványos szórakoztató díjugratás itthon is a legkedveltebb lovas szakág.
A 316 egyesületben 1499 versenyző lovagol.
Újra a gyermekeké volt az Aréna: November 27-én a Papp László Budapest Sportarénában három díjugrató versenyszámot rendeztek. Megmérették magukat a kettesfogathajtók és nagy sikerrel zárult a Nemzeti Gyermek Lovasnap is.
A három díjugrató számból kettőben litván siker született. Andrius Petrovas Gigolloval nyerte a Coca-Cola díjáért kiírt nyitó versenyszámot. A kétfázisos versenyszámban az előkelő harmadik helyet szerezte meg Füzér Gábor Opállal. Negyedik és ötödik helyen Babó Szilvia (Suzy de Malais) és Hugyecz Mariann (Chaccari Z) végeztek.
A pénteki versenynap második díjugrató versenyszámában, a Gravír Expressz díjáért kiírt hiba-idős számban újra Andrius Petrovas győzött, ez alkalommal Quel Prix nyergében. Legjobb magyarként harmadik helyezet lett Márton András PM Diamantina nyergében. Reischl Márton (Latino) és Horváth Balázs (PM Jumping Lady) a negyedik, illetve hatodik helyért járó díjszalagot vehették át.
A verseny legidősebb versenyzője, a 62 éves osztrák Thomas Frühmann 19 éves lovával, The Sixth Sense-szel nyerte a világkupa minősítő versenyszámot a Longines díjáért. Frühmann korábban Világkupa döntőn lovagolt, olimpiai ezüstérmes. Elmondása szerint már ritkábban versenyzik, de Budapestre mindig szívesen jön. Jelentős sikernek számít, hogy ebben a rangos versenyzőket felvonultató számban Varga Balázs második, Szuhai Gyula a harmadik helyen végzett.
„Egy bizonyos szinten mindenki megtanulhat lovagolni, mert a lovaglás ügyesség kérdése – vallja egy híres versenyzőből lett szakíró, ám siet hozzátenni: az ügyességet az ember gyakorlás közben sajátítja el.”
Az Arénába érkező lovasok közül többen bizonyítják, hogy a legjobbak szintjén a lovaglás már valóban művészet.
Az ugróversenyek a ló ugrókészségét, képességét, ügyességét és engedelmességét, valamint a versenyző lovas tudását különböző feltételek mellett teszik próbára.
A látványos kettesfogathajtó szimultánverseny nyolc résztvevőjét a korábbi két válogatóverseny 65 indulója közül válogatták. A két teljesen azonosan felépített akadályhajtó pályán egyszerre indult két fogat. Közülük a jobb eredményt elért hajtó jutott a következő körbe, végül a döntőbe. A felfokozott hangulatú, izgalmas, látványos, gyors versenyen a Nyírségi Lótenyésztő Egyesület hajtója, Kiss Sándor győzött, megelőzve a második helyre érkező Szarka Bélát (Fesztivál SE).
A Lovas Világkupa első napja a gyermekeké volt. A Nemzeti Gyermek Lovasnapon az érdeklődés, mint minden évben, most is óriási volt. Az ország minden részéből érkeztek az iskolás és óvodás gyermekek. A program érdekes, különleges volt. A Mikulás fríz lovakkal érkezett, Hamza Viki szabadidomítása bizonyította, hogy a világhírű Jean Francois Pignonnak méltó követője. Lovait minden kényszerítő eszköz, felszerelés nélkül irányította és különböző nehézségű látványos elemeket (ágaskodás, fekvés, ülés, stb) mutatott be lovaival, magas színvonalon. A füzesgyarmati gyerekek új ötlettel, fogat-lovastorna műsorral jelentkeztek. A lovasnomád harci játék, a ló-board és a közkívánatra ismét megrendezett póni galopp nagy sikert aratott. A póni galopp győztese idén Habsburg Károly Konstantin Szarkalábbal.
Szombaton a Világkupa második napján újabb három díjugrató számot, köztük 150 cm-es akadályokon a Nagydíjat rendezik.
Thomas Frühmann győzött a Longines Kupában: A verseny legidősebb versenyzője, a 62 éves osztrák Thomas Frühmann 19 éves lovával, The Sixth Sense-szel nyerte a világkupa minősítő versenyszámot a Longines díjáért. Frühmann korábban világkupa döntőt lovagolt, olimpiai ezüstérmes. Elmondása szerint már ritkábban versenyzik, de Budapestre mindig szívesen jön. Jelentős sikernek számít, hogy ebben a rangos versenyzőket felvonultató számban Varga Balázs második, Szuhai Gyula a harmadik helyen végzett.
Litván győzelemmel indult a 2015-ös UNIQA Lovas Világkupa: Andrius Petrovas (LTU) Gigolloval nyerte a 2015-ös UNIQA Lovas Világkupa nyitó versenyszámát a Coca-Cola díjáért. A kétfázisos versenyszámban az előkelő harmadik helyet szerezte meg Füzér Gábor (Opal). Negyedik és ötödik helyen Babó Szilvia (Suzy de Malais) és Hugyecz Mariann (Chaccari Z) végeztek.
Gyermeknap – Közkívánatra póni galopp: Évről évre az egyik legnépszerűbb közönség-szám a pónigalopp.
A Lovas Világkupa speciális, akadályokkal nehezített futamain a korábbi évek tapasztalata alapján nagy esélyt képviselnek Habsburg Eilika lovasai, a „Sóskúti Manók”. A mezőny felét ők adják: Habsburg Károly Konstantin a többszörös győztes Szarkalábbal indul, Koszta Botond My Little Fox nyergében mutatkozik be, Csókány Lili Kinder Surprise-t lovagolja. Starthoz áll a tavalyi Kishuszár vágta győztese, Mórocz Mercédesz Morcossal, és az idei Kishuszár vágta negyedik helyezettje, Makoviczki Ákos Fáni nevű póniján. Újoncként lép a pályára Kalovits Panna Álmossal. A futamban kiemelt esélyt képvisel Szarkaláb, kérdés, hogy a fordulatos, izgalmas versenyben idén is tudja-e hozni kirobbanó formáját.
Gyermek Lovasnap - Füzesgyarmati fogat - lovastorna bemutató
November 27-én az Uniqa Nemzeti Gyermek Lovasnapon színvonalas program várja a csillogó szemű gyerekeket.
A Füzesgyarmati Gyermek Lovas Alapítvány Arénában fellépő csapatának tagjai:
G. Nagy Dóra, Varjas Dorina, Bak Ibolya, Kontra Ildikó, Kontra Bettina, Bálint Ditta
A fogat hajtója: Papp János, edző: Németi Judit,
Lovak:- Zorro: 8 éves, fekete, Fríz, herélt – Wili: 8 éves, fekete, Fríz, mén
A bemutató a fogathajtás és a lovastorna szeretetéből és ötvözetéből jött létre, amit 7 éve Németi István lovastorna edző álmodott meg és váltott valóra.
Füzesgyarmaton több évtizede működik a lovastorna csapat. Számtalan versenyen sikeresen vettek részt. Többszörös magyar bajnokok.
Mivel a csapattagok hamar felnőttek és kicserélődtek, így nehéz volt a versenysporttal lépést tartaniuk. Ezért a csapat a bemutatókat választotta.
Szerettek volna valami újat is létre hozni, olyat, amit még nem láthattak a nézők. Innen indult el a fogat-lovastorna ötlete. Lényege, hogy a lovastorna elemeit nem egy, hanem egyszerre két lovon, szinkronban mutatják be. A kört–melyen eddig a voltizs ló vágtázott–felcserélték egy képzeletbeli négyszöggel ahol a fogat halad. Ehhez egy speciális felszerelés társul, ahol a maraton hám hátszíját voltizs hevederre cserélték.
A gyerekek pedig megtanultak egyszerre 2 lovon szinkronban dolgozni.A gyökeres változás nem okozott számukra problémát, mivel minden egyes gyakorlatot előbb körön, a klasszikus voltizsálás módszereivel tanulnak meg. A program rendkívül látványos. A bemutatott gyakorlatoknak csak a fantázia és a biztonsági szempontok szabnak határt. Először a környékbeli lovas rendezvényeken mutatkoztak be a közönség előtt, majd jött az első igazán átütő siker a debreceni Farmer Expón. Aztán határon túli felkérések sora, Szlovákia és Erdély következett. A Gyergyói Lovas Napokon a 6-8000 fős közönségét ejtették ámulatba. Az új felállású csapat bemutatóinak zúgott a vastaps a Szilvásváradi éjszakai show-n is. A siker azóta is töretlen, hiszen már a Hortobágyi Lovasnapokon, Lipicán, Szlovákiában, Izsákon a Négyesfogathajtó Európa-bajnokság éjszakai gálaműsorán, Lovas Világkupán, 2015-ben a Kettesfogathajtó Világbajnokság esti műsorán, és a Nemzeti Vágtán is sikerrel mutatkoztak be.
UNIQA Nemzeti Gyermek Lovasnap: Hazai lovassportunk elismertségét, presztizsét, népszerűségét, többek között–rangos nemzetközi versenyek rendezésével és a társadalmi–tömegbázis–bővítésével erősíthetjük. A Lovas Világkupa mindkét célunk elérését szolgálja. A Világkupa pénteki napja a gyermekeké. Kis lovasbarátaink csúcstalálkozójának programját kedvcsinálónak, a társadalmi-(tömeg-) bázis erősítésének is szánjuk. A törekvéseink középpontjában álló fiatalok szellemi, szakmai, erkölcsi és anyagi támogatása a legjobb befektetés. Szeretnénk lendületet adni az iskolai lovasoktatásnak, hogy minél többen megtanuljanak lovagolni.
A Világkupán fellépő tehetséges fiatal lovasaink példájával bemutatjuk és hangsúlyozzuk, hogy kellő motiváltsággal, önkontrollal, sok-sok munkával, a lovak iránti alázattal, az anyagi terheket vállaló szülők, a tanítómesterek, az edzők iránti tisztelettel messzire juthatnak a lovak csodálatos világában.
vissza
|