Fertz kevs-.......
2015.05.06. 00:42
Fertz kevsvrsg miatt karantnban hrom l
Az lli Nagyllatklinikn karantnban tartott hrom l kzl kettnl pozitv eredmnyt adott a harmadik vrvizsglat fertz kevsvrsgre. 2015. mrcius 9-n a NBIH llategszsggyi Diagnosztikai Igazgatsga fertz kevsvrsg gyanjt llaptotta meg egy, az lli Nagyllatklinikn kezelt lban. A jrvnygyi intzkedsek kapcsn hrom llat a klinikn, t llat a szrmazsi helyn a betegsg megerststl szmtott 90 napig karantnba kerlt, mely sorn tbbszri vrvtellel bizonyosodnak meg, hogy az llat fertzdtt-e. Fontos, hogy a karantn ideje alatt a lovakat a tartsi helyen a tbbi ltl elklntve kell tartani, ha ez nem megoldhat, akkor az llatot erre alkalmas helyen kell elhelyezni, ellenkez esetben az egsz llomny korltozs al kerl.
A ltartk felelssge s ktelessge, hogy valamennyi lovukon vgeztessk el a legalbb hromvente ktelez szerolgiai vizsglatot mg akkor is, ha a l nem hagyja el a tartsi helyl szolgl telepet s egszsgi llapota kielgtnek tnik. Amennyiben lovai tallkoznak ms llattart lovaival, a szrvizsglat elvgzse vente ktelez.
• Ne vsroljanak ismeretlen eredet, rvnyes azonost okmnyokkal nem rendelkez lovat, mg akkor sem, ha kedvez ron knljk.
• Ne tartsk a lovukat olyan helyen, ahol nem vgzik el rendszeresen a tbbi l ktelez fertz kevsvrsg valamint takonykr szrvizsglatt.
• llatorvosi beavatkozs (injekci beads, vrvtel, fogreszels stb.) elvgzse csak szakszeren ferttlentett eszkzkkel trtnjen szakember ltal.
• Fedeztets, sperma vsrlsa esetn gyzdjenek meg arrl, hogy a mn fertz kevsvrsg kimutatsra szolgl vizsglati eredmnye negatv lett
• Fertz kevsvrsg szempontjbl veszlyeztetett terletrl szrmaz lovak esetn gyzdjenek meg arrl, hogy az llaton az induls eltt elvgeztk-e a fertz kevsvrsg kimutatsra szolgl tesztet, s eredmnye negatv lett-e.
A fertz kevsvrsg szempontjbl veszlyeztetett terletrl rkez vagy 3 vnl nem rgebbi rvnyes szr vizsglattal nem rendelkez lovakat klntsk el az llomny tbbi rsztl, s vgeztessk el rajtuk a fertz kevsvrsg kimutatsra szolgl tesztet.
Amit rdemes tudni a lovak fertz kevsvrsgrl?
Lovak fertz kevsvrsge (FKV) (kznapi elnevezse: Fertz vrszegnysg, L-AIDS; angol elnevezse: Equine Infectious Anmia (EIA))
Mi okozza?
A lovak fertz kevsvrsgt egy Retrovrus okozza, mely az egypatsokat betegti meg (l, szamr, szvr, zebra) retrovrus okozta. A betegsg vilgszerte elfordul.
Sokak ltal „l-AIDS”-nek is nevezett betegsg, de azon kvl, hogy az emberi AIDS megbetegedst is retrovrus okozza egyb kapcsolat nincs a kt krokoz kztt, az embert nem betegti meg.
Lovakban az esetek kisrszben mr a betegsg kezdeti heveny lzas ltalnos tnetekkel jr szakaszban elhullssal jrhat, tbbnyire azonban elhzd lefolys, tbb havonta ismtld lzas rohamok, vrszegnysg, gyengesg s test szerte jelentkez dema(vizenys duzzanat) figyelhet meg a beteg llatokon.
A fertztt llatok nem gygyulnak meg. A tnetmentes idszakokban is rtik a vrust, egszen az letk vgig, ezrt krnyezetkre veszlyt jelentenek.
Magyarorszgon bejelentsi ktelezettsg al tartozik a betegsg, ami azt jelenti, hogy az llattart kteles jelezni a szolgltat vagy a hatsgi llatorvos fel, ha lovn a betegsg tneteit szleli.
Hol fordul el?
A betegsg vilgszerte elfordul, de a mlyen fekv nedves vidkeken gyakoribb, mint a magas hegyvidkeken.
Magyarorszgon 1965 s 2010 kztt, a szigor jrvny vdelmi intzkedseknek ksznheten, nem jelentkezett a fertzs. Az utbbi hrom vben 2012-ben 8, 2013-ban 6, 2014-ben 7 esetet diagnosztizltak a NBIH-DI Nemzeti Referencia Laboratrium munkatrsai.
A szomszdos Romniban azonban a betegsg endemikus, azaz szles krben elterjedt. Emiatt az Eurpai Bizottsg a 2010/346/EU Bizottsgi Hatrozat alapjn korltozza a romn lovak Unin belli mozgst. 2012-ben 1641, 2013-ban 946, 2014-ben 610 eset jelentett a romn hatsg.
A veszlyeztetettebb terletekre szervezett lovas trk, a ktes egszsggyi sttusz illeglisan, paprok s karantnozs nlkl behozott lovak veszlyeztetik Magyarorszg kedvez jrvnygyi sttuszt s lovaink biztonsgt.
Hogyan terjed?
A betegsg terjesztsben vrszv zeltlbak (bglyk, szr legyek, sznyogok, kullancsok) is szerepet jtszanak. Az zeltlbakban a vrus nem szaporodik, csak 1-2 rig marad fertz kpes, gy nagy tvolsgra nem szlltjk el a krokozt. A rovarok fertzkpessge a kiszvott lvr vrustartalmtl fgg. Heveny lzas szakaszban szenved l vre tbb vrust tartalmaz, mint a rohamok kztti nyugalmi idszakban. Nyugalmi idszakban a fertzs megeredshez tbbszri vrszvs kell.
Vemhes kancban a vrus tjut a magzatba is. Ilyenkor a kanca vetl, vagy fertztt csikt ellik.
A fertztt kanca teje nem jelent veszlyt a csikra.
A nem szakszeren vgzett llatorvosi beavatkozsok sorn, nem steril tk illetve mtti eszkzk hasznlata is terjesztheti a vrust.
Gyakorlati tapasztalatok arra utalnak, hogy a fertztt l vladkaival (blsr, vizelet, nyl, orrvladk, ond, hvelyvladk) is rti a vrust, s azt a fogkony lovak szjon t is felvehetik (pl.: zabla, kzs etet, harapsok) illetve fedeztets sorn is tadhatjk egymsnak. De az ilyen mdon trtn fertzs ritkbb, mert nagy mennyisg vrus tvitele szksges (pl. heveny lzas szakasz).
A vrus ellenben nagyon ellenll beszradt vrben 7 hnapig, vizeletben s blsrban naptl vdett helyen 10 htig, fllesztett trgyban 4 htig rzi meg fertz kpessgt.
Ezrt fontos a beteg llat mihamarabbi felismerse s eltvoltsa az egszsges egyedek kzl. A korai felismerst szolglja a lllomnyok ktelez, hrom vente elvgzend fertz kevsvrsgre irnyul vizsglata is.
Mik a tnetek?
Lappangsi id 1 ht vagy akr 3 hnap is lehet, fggen a felvett vrus mennyisgtl.
Heveny estekben 41-42 C lz llandsul, esetenknt hullmz lefuts. Egyes esetekben nhny nap elteltvel a testhmrsklet a normlis al cskken az llatok elhullanak. Tbbnyire azonban az llatok tompultak fradkonyak, s fknt a htuls vgtagok gyengesge miatt mg lls kzben is imbolyognak. A nylkahrtykon apr vrzsek s a pangsos szvelgtelensg kvetkeztben szennyes vrs szn is megfigyelhet. A test mlyebben fekv rszein, a vgtagokon, mellkas s a has aljn vizenys duzzanat jelentkezhet. A tnetek pihentetett lovakban 3-5 napon bell elmlnak.
Ksbb ltalban 1-3 vagy csak 6-12 hnapos idkzzel a lzrohamok ismtldnek, s egyre tovbb tartanak. A lovak sovnyodnak, fizikai teljest kpessgk romlik, szrk fnytelenn vlik, tovbb a htuls vgtagok folyamatos gyengesge, s esetleges vizeny figyelhet meg.
Az id elrehaladtval az ltalnos gyengesg vagy a vdekezkpessg cskkense miatt kialakul trsfertzsek kvetkeztben az llat elhullik.
A szamarak s egyes lfajtk ellenllbbak a betegsggel szemben, ltalban nem mutatnak tneteket, de a vrust hordozzk s rtik, gy veszlyeztetik/fertzik krnyezetket, akkor is, ha egszsgesnek tnnek.
Honnan tudhatom, hogy fertz kevsvrsggel fertztt-e az llat?
A betegsg lefolysa sorn fellp tnetmentes idszakok s a fellp tnetek sok flesge neheztik a diagnzis fellltst.
Ha fertz kevsvrsg tneteit szleljk, az llatot lehetsg szerint klntsk el, s hvjunk llatorvost.
A tnetmentes hordozk kiszrse rdekben a l ltalnos llapottl fggetlenl (vannak-e tnetei vagy sem) Magyarorszgon minden 6 hnaposnl idsebb l hrom venknt ktelez vrvizsglatt (fertz kevsvrsg s takonykr szerolgiai vizsglata) a tulajdonos kltsgre el kell vgezni.
Olyan lovak esetben, amelyek ms llattart lovaival rintkezhetnek pldul sport rendezvnyek vagy bemutatk rsztvevi, a tulajdonos vente kteles elvgeztetni a szrst. Az elbb emltett ktelezettsgeket a 41/1997. (V. 28.) FM rendelet 195. (1)-(2) pontja rja el.
Mi az eljrs pozitv laboratriumi vizsglati eredmny esetn?
Ha a vrvizsglat pozitv eredmnnyel zrul, akkor az llat fertzttsgre gyanss vlik. A 41/1997. (V. 28.) FM rendelet elrsai alapjn a fertzttsgre gyans llatot el kell klnteni, s hatsgi megfigyels al kell vonni. A vele egytt tartott fogkony llatokat is forgalmi korltozs al kell vonni, meg kell figyelni, tovbbi laboratriumi vizsglatnak kell alvetni.
Ha a tovbbi vizsglatok a betegsget megllaptjk, akkor az llatot llami krtalants mellett le kell lni. A betegsget gygytani nem lehet.
A forgalmi korltozs a betegsg kizrsa esetn oldhat fel.
Hogyan vdhetem meg lovamat a fertzstl?
Megelz vakcinzs/olts s a fertztt llat gygykezelse nem lehetsges jelen tudomnyos llspont szerint, ezrt nagy hangslyt kell fektetni a megelzsre.
A ltartk felelssge, hogy mindent megtegyenek lovaik egszsgrt s a fertzsek elkerlsrt.
Valamennyi lovukon vgeztessk el a hromvente ktelez szerolgiai tesztet mg akkor is, ha a l nem hagyja el a tartsi helyl szolgl telepet s egszsgi llapota kielgtnek tnik.
Ne vsroljanak ismeretlen eredet, rvnyes azonost okmnyokkal nem rendelkez lovat, mg akkor sem, ha kedvez ron knljk.
llatorvosi beavatkozst (injekci beads, vrvtel, fogreszels stb.) elvgzse csak szakszeren ferttlentett eszkzkkel trtnjen szakember ltal.
Fedeztets, sperma vsrlsa esetn gyzdjenek meg arrl, hogy a mn fertz kevsvrsg kimutatsra szolgl vizsglat eredmnye negatv lett.
Fertz kevsvrsg szempontjbl veszlyeztetett terletrl szrmaz lovak esetn gyzdjenek meg arrl, hogy az llaton az induls eltt elvgeztk a fertz kevsvrsg kimutatsra szolgl tesztet, s eredmnye negatv lett.
Fertz kevsvrsg szempontjbl veszlyeztetett terletrl rkez vagy trrl visszatr lovakat klntsk el az llomny tbbi rsztl, s vgeztessk el rajtuk a fertz kevsvrsg kimutatsra szolgl tesztet.
vissza
|