A somogyifoto gportal. hu weboldalon található összes kép, szöveganyag szerzői jogvédelem alatt, illetve a szellemi termékek tulajdonjogát védő egyéb törvények hatálya alatt áll! Engedély nélküli felhasználásuk automatikus feljelentést és büntetőjogi eljárást von maga után. A jogvédelem nem ismerése és figyelmenkívűl hagyása nem mentesít a következmények alól! A másolás, sokszorosítás, és más, elektronikus vagy nyomtatott publikációkban való alkalmazás Somogyi Tibor kifejezett írásbeli engedélye nélkül tilos!
Copyright - Szerzői Jogvédelem Kivonat az 1999. évi LXXVI. Törvényből
A szerzői jog lényegét tekintve kizárólagos tulajdonjog, azt biztosítja, hogy az alkotó (másképpen a jogtulajdonos), tulajdonként, vagyontárgyként rendelkezhet a saját alkotásával („mű”), azaz joga van azt másolni és terjeszteni.
Ki a szerző?
A szerzői jog azt a természetes személyt illeti meg, aki a művet megalkotta.
A szerzői jogi licenc egy hivatalos engedély, amely kijelenti, hogy ki és hogyan használhatja a szerzői jogvédelem alatt álló művet. Ezt a licencet ”csak” a szerzői jog tulajdonosa adhatja meg, aki általában maga a szerző (fényképész, író, festő stb.).
A szerzői jog a szerzői művek alkotói számára biztosítja azt, hogy korlátozhassák műveiknek lemásolását és felhasználását egy meghatározott időtartam leteltéig.
A szerzõi jog jogosultja:
A jogosult felhasználási szerződés alapján engedélyt adhat művének - díjfizetés ellenében történő - felhasználására. A felhasználási szerződésekre vonatkozó törvényi rendelkezéseket a szerzői jogi törvény tartalmazza.
A szerzőt a mű létrejöttétől kezdve megilleti a szerzői jogok - a személyhez fűződő és a vagyoni jogok - összessége. A szerzőnek személyhez fűződő jogai mellett kizárólagos joga van a mű, anyagi formában és nem anyagi formában történő bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére (vagyoni jogok). A felhasználási jog egyrészt jelenti a szerző kizárólagos jogát műve bármely hasznosítására, másrészt magában foglalja azt a jogot, hogy minden egyes felhasználási cselekményre engedélyt adjon. A szerzői jogdíj a mű felhasználására adott engedély ellenében a szerzőt megillető díjazás. Más esetekben a szerzőt a mű felhasználásáért megfelelő díjazás illeti meg anélkül, hogy a felhasználás engedélyezésére kizárólagos joga volna (megfelelő díjazás elve). A szerzőt védő garanciális szabály, hogy a díjazásról a jogosult csak kifejezett nyilatkozattal mondhat le.
Mi a szerzői mű?
Az 1999. évi LXXVI. Törvény, azaz a szerzői jogi törvény védi az irodalom, a tudomány, a művészet minden egyéni, eredeti alkotását, amely az alkotó szellemi tevékenységéből fakad. A védelem nem függ mennyiségi, minőségi vagy esztétikai jellemzőktől, vagy az alkotás színvonalára vonatkozó esztétikai értékítélettől.
Mi a szerzői jog?
A szerzőt a mű keletkezésétől fogva megilleti a szerzői jogok - személyhez fűződő és vagyoni jogok - összessége.
Melyek a szerző személyhez fűződő jogai?
A szerző személyhez fűződő joga, hogy művét nyilvánosságra hozza, illetve művét a nyilvánosságtól visszavonja, hogy a művén a nevét feltüntessék, és szerzői minőségét elismerjék, valamint, hogy a művét ne torzíthassák el (a mű integritásához való jog).
Ezek a jogok, a művet megalkotó személyt, a szerzőt illetik meg. A szerző személyhez fűződő jogait nem ruházhatja át, arról nem mondhat le. A szerző tehát érvényesen nem rendelkezhet úgy, hogy az általa alkotott mű szerzőjének mást kell tekinteni.
A szerzői alkotás, irodalmi mű, zenei mű, filmalkotás, szobor, festmény, fénykép építészeti terv, térkép, stb.
|