-HREK- : 100. Nemzetek Dja Nmetorszg Mannheim 2015. jlius 16-19 |
100. Nemzetek Dja Nmetorszg Mannheim 2015. jlius 16-19
2015.07.17. 23:30
Nemzetek Dja
1909 – 2015 Nemzetek Kupja trtnelem
A Nemzetkzi Lovas Szvetsg Nemzetek Dja a sporttrtnelem egy vszzadt nnepli
A Nemzetkzi Lovas Szvetsg koronjnak egyik kkve, a Nemzetek Dja 2009-ben nnepelte 100 ves fennllst, tovbb a vilg legnagyobb sportfejlesztst − a mra mr szimblumm vlt Meydan lversenyplyt − ltrehoz Meydan fejlesztsi csoporttal kttt j egyttmkdsnek kezdett. Termszetesen az elmlt 100 vben j nhny formai talakuls trtnt, de ahogyan azt az eltelt id is bebizonytotta, az egyes orszgokat kpvisel csapatok kztti kilezett versenyben a bszkesg s hrnv elrsre irnyul igyekezet semmit sem vesztett rgi hevbl.
1909-ben trtnt, hogy a fedettplys londoni olimpia csarnokban s San Sebastianban rendezett szabadtri pardk els zben adtak helyt katonai csapatok djugrat versenynek. Az egyenknt hrom-hrom lovasbl ll hat csapat elszr a jniusi olimpin versenyzett egymssal. A nehz versenyplyt egyikk sem tudta hibapont nlkl teljesteni, s vgl az 1912-es olimpiai bajnokot, Jean Cariou-t is magban foglal francia csapat gyztt 20,5 hibaponttal. Az olasz csapat vgzett a msodik helyen. Kztk volt Giorgio Trissino, aki kilenc vvel korbban msodik helyezst rt el az els − 1900-ban megrendezett − Olimpiai Lovas Jtkok hrom versenyszma kzl kettben Federico Caprilli lovaival. A legends Geoffrey Brooke ltal vezetett brit csapat lett a harmadik megelzve Kanadt, Belgiumot s Argentnt.
A San Sebastianban (Spanyolorszg) szeptember 17-n megrendezett versenyen ht darab, egyenknt t-t lovasbl ll csapat versenyzett egymssal. Kztk volt az Amalfi, Bianchetti, Antonelli, Bulla s Capece-Zurlo sszettel olasz csodacsapat, akik 18 hibaponttal gyztek, megelzve ezzel a 32 hibapontot sszegyjt hzigazdkat, illetve a 34 hibapontot gyjt argentin csapatot. San Sebastianban ez volt az els s egyben az utols lovas csapatverseny, mg az olimpik letben ezzel egy j korszak kezddtt.
1911 Nmetorszg indul elszr a Nemzetek Dja versenyen Londonban. Nemzetek Dja versenyre kerlt sor Rmban, Torinban, Brsszelben s New York-ban. A csapatverseny, mint fogalom 1911-ben szletett meg. Rma, Torin, Brsszel, London, illetve 1911. november 22-n nagy feltnst keltve a New Yorkban tallhat Madison Square Garden is rendezett csapatversenyeket. Az j irnyzat sikert egyrtelmen igazolta az az eset, amikor a New Yorkban aratott gyzelme utn a hazatr holland csapatot Hollandia trtnelmnek egyik legnagyobb gyzelmi nneplyn ltettk.
1920 A hbor kitrsvel a versenyek megszakadtak egszen addig, amg 1920-ban az olimpia tvette a vezetst az akkori egyetlen csapatverseny megrendezsvel. Ebben az vben az 53 ves Clarence Von Rosen-t is magban foglal svd csapat gyztt a versenyen. Az erfesztseinek volt ksznhet, hogy a lovassport bekerlhetett az olimpira 1912-ben.
1921 Ltrejn a Nemzetkzi Lovas Szvetsg. (FEI Fdration Equestre Internationale) A Nemzetkzi Olimpiai Bizottsg az 1920-as antwerpeni olimpiai jtkok meglehetsen kijzant tapasztalatait kveten (az 1912-es stockholmi dicssggel sszehasonltva) az sszes, nemzetkzi szervezettsggel addig mg nem rendelkez olimpiai sportgat meghvta egy hromnapos tallkozra Lausanne-ba 1921. mjus 28-30. kztt. A lovassport is a meghvottak kztt volt, tz orszgbl rkeztek kldttek. A harmadik nap vgn Franciaorszg, az Amerikai Egyeslt llamok, Svdorszg s Japn lovas szvetsgei egy nemzetkzi lovas szvetsg ltrehozsrl dnttt, melyet mg abban az vben, novemberben az els kongresszuson terveztek hivatalosan megersteni.
1927 Nmetorszg nnepelte Eduard Pulvermann-t, Marten von Barnekow-ot s Herbert Fick-et (ksbb Frick) els Nemzetek Dja gyzelmt.
1929 Az els Nemzetek Dja versenyre Nmetorszgban kerl sor, a helysznek Kln s Aachen. Egy vvel ksbb, Berlin. 1929-ben a Genfben (Svjc) is rendeztek Nemzetek Dja versenyt. Izgalmas versenyek, jelkpp vlt helysznek, legendk s hsk
1930 A Nemzetkzi Lovas Szvetsg (FEI) 1930-ban egysges, szablyok alkalmazsval hozta ltre az els Nemzetek Dja Naptrat, amely a kvetkez 14 versenyhelysznt tartalmazta: Berlin, Aachen, Nizza, Rma, Brsszel, Lisszabon, Vars, London, Luzern, Genf, Dublin, Boston, New York s Toront. A harmincas vek a katonai csapatok kzdelmt hozta, melyek kztt a szzadfordul eleje ta mr ltez francia s olasz csapatok mellett az 1920-as vek vgn ltrejv j csapatok, mint pldul az rek vagy a nmetek is megjelentek. Az 1930-as vek nagy prbaja a nmet s az r csapat kztt zajlott. 1931-1938/1939 kztt a nmet csapatnak sszesen 29 gyzelme, mg az reknek 22 gyzelme volt. Az rek szmra ez mg gy is hatalmas siker volt, ha figyelembe vesszk a nmet csapat rendelkezsre ll eszkzket s tenysztsi programokat.
1932 A vlsg vben Lucerne s Genf elutastottk a Nemzetek Dja megrendezst Ennek ellenre az v sorn 13 versenyt tartottak.
1940/1941 A msodik vilghbor alatt hrom Nemzetek Kupja versenyt rendeztek 1940 Rmban s 1940, valamint 1941-ben New Yorkban.
1946 A msodik vilghbort kveten nhny pard kezdetben ugyan kzdtt az jbli talpra llsrt, de hamarosan minden jra mkdtt, s a rendszer mind mretben mind pedig hatkrben kiterjedt, vente mintegy 12-16 pardt megrendezve.
A hbor utn az els vben hrom csapatverseny llt a versenynaptrban. Szmuk rohamosan nvekszik: 1947-ben mr tzen vannak, 1949-ben pedig mr 14-en Nmetorszgot kizrjk a nemzetkzi tornbl.
1952 Aachen az els alkalom a msodik vilghbor utn, ismt megtartjk a Nemzetek Kupjt. A nmet csapat visszatrt a nemzetkzi szntrre.
1954 A nmet csapat ebben az vben nnepli a hbor utni idszak els sikert Dortmundban, s nyert Hans-Gnter Winkler, Magnus von Buchwaldt, Helga Khler s Gnther Rodenberg, ugyanakkor az utols Nemzetek Kupja ebben a vrosban
1955 Minden orszg (kivve az USA-- s Kanada) a fogadja egy Nemzetek Kupja versenynek minden vben. Nmet szervez Aachen meghatrozta, hogy az vente rendezett CHIO-n vente megrendezi a csapatversenyt.
1962 szak-Amerikban a mexiki katonai csapat a nyertes
1964 decemberben Brsszelben tartott kzgylsn az jonnan vlasztott elnk, Philip Mountbatten, Bernhard holland herceg utdja a FEI elnke, olyan versenysorozat ltrehozst javasolta, amely az v sorn megrendezett Nemzetek Dja versenyek eredmnyein alapulna. Felajnlott egy trfet melyen felesge, II. Erzsbet kirlyn lthat lhton. A sorozat, amelyet vgl Elnki Kupnak neveztek el 1965 s 1984 kztt kerlt megrendezsre.
1965 Az els ves rangsort ebben a Nemzetek Dja sorozatban Anglia nyeri, megelzve Nmetorszgot s Olaszorszgot.
1966 Az NDK-ban az els Nemzetek Dja versenynek Lipcse adott otthont, 1969-ig hrom alkalommal.
1974 Trinwillershagen Mecklenburg-Vorpommern j Nemzetek Dja helyek az NDK-ban. 1977-ig itt ngy verseny rendeztek.
1985-1986 kztt a Nemzetek Dja versenysorozat Flp Herceg Trfea nven futott. Az els bajnoki cmet tmogat egyttmkdst a Gucci cg rta al, s a kvetkez hrom vben a versenysorozatot Gucci Trfenak hvtk. Ebben a hrom vben vente 17-szer rendeztk meg a Nemzetek Djt. 1987-ben s 1988-ban Franciaorszg nyerte el a kupt, s azt 1989-ben az akkori gyztesnek, Nagy-Britanninak adta t.
1986 Az olasz luxuscikkeket gyrt s forgalmaz csoport a Gucci elfogadja s tveszi az els nvad szponzor cmet s finanszrozza a Nemzetek Kupja sorozatot. Most mr magasabb sszeg nyeremnyek llnak rendelkezsre
1986 mint a szervez Donaueschingenbe jn, a nmet Nemzetek Dja edzeni, mert Aachenben zajlik a vilgbajnoksg.
1990 A nmet jraegyests utn, a FEI lehetv teszi Nmetorszgban a hagyomnyos helyszn, Aachen mellett tovbbi ngy ms Nemzetek Kupja megrendezst Gerban (1990-1993).
1991 Ez az els alkalom a Nemzetek Kupja sorozatban, hogy a dnt holland, a fszponzor a HCS otthonban zajlik. Az elvonuls utn 1992 s 1996 kzt a FEI ltal kidolgozott j a pontrendszer hatrozza meg a sorozat gyztest.
1995 szn a koreai Samsung ipari konzorcium bejelentette, hogy vilgszerte tmogatst szeretne nyjtani a rendezvnyekhez, s az elkvetkez kilenc vben a gtugrsban s a djlovaglsban ltrejv kt versenysorozat hsges tmogatja volt. A Nemzetkzi Lovas Szvetsg felajnlotta a Nemzetek Dja versenysorozat tmogatst, s 1997. mjus 11-ig La Baule (Franciaorszg) adott otthont a Nemzetek Dja els rendezvnyeinek a Samsung versenysorozatban.
1997 A Samsung, mint a f tmogat belpsvel a vgleg bevezetik a dntn, a dupla pontot az sszetettben.
1998 Donaueschingen sszhangba hozza Nemzetek Dja dntjt.
2003 A szablyozst ismt mdostani kell: A "Samsung Super League" nyolc top nemzet kpzdtt, amelyek megfelelnek a nyolc kivlasztott verseny helyen tallkozknak. A dntre Barcelonban kerlt sor. sszesen mintegy 20 nemzet rszese a Nemzetek Dja dntnek. A nyertesek "msodik ligban" lesznek jogosultak a Super League-ben.
2003 Amikor 2003-ban a Samsung Szuperliga a Nemzetkzi Lovas Szvetsg versenysorozatval nemzetkzi szinten megjelent, kevesen tudtk megjsolni, hogy vajon milyen hatst fog gyakorolni a sport vilgra. A Nemzetek Dja ekkor mr majdnem 100 ve ltezett, s az j forma – melynek minst rendszere arra pl, hogy a legjobb csapatok a legjobb helyszneken versenyeznek – teljesen j letre keltette, s felpezsdtette a versenysorozatot, amely megragadta mind a lovasok, szervezk, mind pedig a nzkznsg fantzijt, s egyben elnyerte csodlatukat.
2009 j kezdetet jelent a Nemzetek Dja letben 100 ves vforduljnak nneplsvel s egy j tmogat, a Dubaiban mkd Meydan fejlesztsi csoport megjelensvel. Nhny izgalmas vltozs, mint pldul a rsztvev csapatok szmnak nyolcrl tzre trtn nvelse, illetve az idny vgn egy helyett kt nemzeti csapat minstse azzal az elnnyel jr, hogy a vilg nagyobb terletrl rkez nemzetek jabb csoportjai kapjk meg a lehetsget arra, hogy rszt vegyenek a versenyben, s magasabb szintre emeljk jtkukat.
Visszanzve lthatjuk, hogy az igazi vltozsok, talakulsok s ezek hatsra az jts kpessge az, ami a Nemzetek Dja jelenleg ismert formjt ltrehozta, s ami bizonytja maradand sikert s varzst.
A Meydan fejlesztsi csoport a Nemzetkzi Lovas Szvetsg Nemzetek Djnak egyik alkalmas trtnelmi pillanatban rkezik, amely arra utal, hogy ez a versenysorozat nem csupn bejutott a vilg elit sport versenysorozatai kz, de helyt szilrdan meg is erstette kzttk.
2013 Ma mr 18 nemzetnek hat klnbz liga van szerte a vilgon. A szponzor ismt vltozott:A sorozatot most a szad-arbiai kirlyi csald ltal elnevezett alaptvny tmogatja az gynevezett "Furusiyya FEI Nations Cup".
2015. A 100. Nemzetek Kupja Nmetorszgban, Mannheimben kerlt megrendezsre.
Itt tallhatk a korbbi Nemzetek Dja-t nyert nemzetek.
1911
Rma,
Torin,
Brsszel,
London,
New Yorkban
Hollandia
1912 Stockholm
1920 Antwerpen olimpiai: Svdorszg
1921
1929: Schweden
1929: Kln: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1930: Italien
1930: Berlin: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1931: Italien Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1931: Berlin Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1932: Berlin: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1933: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1933: Berlin: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1934: Italien
1934: Berlin: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1935: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1935: Berlin: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1936: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1936: Berlin: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1937: Irland
1937: Berlin: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1938: Rumnien
1939: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1939: Berlin: Deutsches Reich (Nmet birodalom)
1952: Italien
1953: Spanien
1954: Spanien
1954: Dortmund: Deutschland
1955: Deutschland
1956: Brasilien
1957: Deutschland
1958: Spanien
1959: Italien
1960: Deutschland
1961: Deutschland
1962: Vereinigte Staaten (Amerika Egyeslt llamok)
1963: Deutschland
1964: Italien
1965: Italien
1966: Italien
1966: Leipzig
1967: Vereinigtes Knigreich (Egyeslt Kirlysg)
1967: Leipzig
1968: Italien
1968: Leipzig
1969: Deutschland
1969: Leipzig
1970: Deutschland
1971: Vereinigte Staaten (Amerikai Egyeslt llamok)
1972: Deutschland
1973: Deutschland
1974: Deutschland
1974: Trinwillershagen
1975: Deutschland
1975: Trinwillershagen
1976: Italien
1976: Trinwillershagen
1977: Deutschland
1977: Trinwillershagen
1978: Vereinigtes Knigreich (Egyeslt Kirlysg)
1979: Irland
1980: Frankreich
1981: Vereinigtes Knigreich (Egyeslt Kirlysg)
1982: Deutschland
1983: Schweiz
1984: Schweiz
1985: Vereinigte Staaten (Amerikai Egyeslt llamok)
1986: Donaueschingen: Vereinigtes Knigreich (Egyeslt Kirlysg)
1987: Vereinigte Staaten
1988: Frankreich
1989: Vereinigtes Knigreich (Egyeslt Kirlysg)
1990: Frankreich
1990: Gera:
1991: Niederlande
1991: Gera:
1992: Deutschland
1992:Gera:
1993: Schweiz
1993: Gera:
1994: Vereinigtes Knigreich (Egyeslt Kirlysg)
1995: Irland
1996: Deutschland
1997: Niederlande
1998: Deutschland
1998 Donaueschingen: Frankreich
1999: Schweiz
2000: Vereinigtes Knigreich (Egyeslt Kirlysg)
2001: Belgien
2002: Schweiz
2002: Donaueschingen: Deutschland
2003: Irland
2004: Deutschland
2005: Vereinigte Staaten
2006: Deutschland
2007: Deutschland
2008: Deutschland
2009: Frankreich
2010: Irland
2011: Niederlande
2012: Frankreich
2013: Niederlande
2014: Belgien
2015: 100. Nationenpreis von Deutschland
Plyarajzok
vissza
|