Tbb helysznen is hziasthattk a lovakat
Tbb helysznen hziasthattk a lovakat. Ezek az eredmnyek azt sugalljk, hogy a szarvasmarhkkal s ms llatokkal ellenttben, a lovakat egymstl fggetlenl szmos klnbz helyen hziastottk
Egy kutatcsoport a lovak DNS-t elemezve kidertette, hogy minden modern l kzs se mintegy 140 ezer ve lt, s a lovakat egymstl fggetlenl, legalbb 18 helyen hziastottk az emberek.
A vadlovak hziastsnak mlyrehat hatsa van az emberi trtnelemre, hiszen a tpllktl kezdve a szlltsig szmos elnyt nyjtanak, azonban mg mindig szmtalan megvlaszolatlan krds ll fenn azzal kapcsolatban, mikor s hogyan kezddtt fajunk hossz kapcsolata a lovakkal.
Egy j genetikai kutats nmi adatot szolgltat errl. A nemzetkzi kutatcsapat a lovak mitokondrilis DNS-nek – azon genetikai anyag, mely kzvetlenl anyrl utdra rkldik – els teljes elemzsvel minden modern l szrmazst egyetlen, mintegy 140 ezer vvel ezeltt lt sre tudta lekvetni. Miutn mintegy 10 ezer vvel ezeltt megkezddtt a lovak hziastsa, a vizsglat felfedezsei szerint a ngylbak legalbb 18 eltr genetikai irnyt vettek. Ezek az eredmnyek azt sugalljk, hogy a szarvasmarhkkal s ms llatokkal ellenttben, a lovakat egymstl fggetlenl szmos klnbz helyen szeldthettk meg Eurpban s zsiban. Az j kutats segthet a szakembereknek dekdolni a modern lfajtk s a versenylovak genetikai titkait.
Alessandro Achilli, olasz genetikus szerint a lovak hziastsnak komoly kulturlis, szocilis-gazdasgi s mg genetikai hatsai is voltak szmos prehisztorikus s trtnelmi emberi populcira, melyek klnbz idszakokban adoptltk az llatok szaportsnak mdjt. „gy eredmnyeinknek komoly hatsai lesznek a biolgia szmos terletre.”
A szarvasmarhk, juhok s kecskk trtnete hzillatknt egyszeren kezddtt, a bizonytkok azt sugalljk, hogy mindegyik faj nhny egyedt mindssze nhny helyen domesztikltk a 8000 – 10 000 vvel ezeltti idszakban. Manapsg ezen llnyek kztti genetikai sokflesg alacsony maradt.
A lovak DNS-e viszont ms trtnetet mesl a Proceedings of the National Academy of Sciences folyiratban megjelent j tanulmny szerint. Az zsiban, Eurpban, a Kzel-Keleten s az amerikai kontinenseken l lfajtk szles krnl a mitokondrilis DNS vizsglatval, majd ezen DNS ismert mutcis rtjt egyfajta raknt felhasznlva Achilli s csapata ssze tudta kapcsolni az sszes modern lovat egy kzs ssel, mely a 130 ezer – 160 ezer vvel ezeltti idszakban lt. sszehasonltskppen, a modern emberek elszr mintegy 200 ezer ve fejldtek ki.
A korbbi kutatsok a lovaknl a mitokondrilis DNS-nek csak korltozott terleteire fkuszltak. Azonban az egsz mitokondrilis genom ttekintse rvn az j tanulmny legalbb 18 klnbz csoportba tudta sorolni a lovakat, mely csoportok egymstl fggetlenl fejldtek ki.
Az eredmnyek egyik lehetsges magyarzata, hogy az emberek szmos eltr csoportja egymstl fggetlenl fedezte fel a vadlovak megszeldtsnek elnyeit tbb ezer vvel ezeltt. Achilli szerint a tny, hogy szmos vadlovat egymstl fggetlenl, klnbz helyeken hziastottak igazolja, mennyire fontosak a lovak az emberisg szmra. „Azt jelenti, hogy ezen llatok megszeldtsnek kpessgre nagy szksg volt az Eurzsia – az zsiai sztyeppktl Nyugat-Eurpig – eltr terletein l klnbz npeknl, mivel az llatok tpllk tbbletet szolgltattak, melyre szksg volt az emberi populcik nvekedshez, valamint ellttk az emberi populcikat tbbek kztt a kpessggel, hogy j krnyezeteket hdtsanak meg.”
Az eredmnyek azt is mutatjk, hogy a lovaknak sikerlt letben maradniuk a mai Spanyolorszg s Portuglia terletn a tbb mint 13 ezer vvel ezeltt beksznttt jegesedsi idszak sorn, amikor a lovak, emberek s ms emlsk eltntek a Pireneusok szaki rszrl. A rgi a jelek szerint fontos menedket nyjtott ezen idszak alatt az emberek szmra, aki ksbb jra benpestettek Eurpt. Az j tanulmny azt sugallja, hogy a lovak hasonl utat kvethettek.
Az j eredmnyek Alan Outram, brit rgsz szerint msik, lehetsges magyarzatot nyjthatnak a hziastott lovak szrmazsra. A lovakat taln eredenden egyetlen terleten hziastottk – mint pldul a kzp-zsiai sztyeppn. Aztn az emberek a megszeldtett llatokat ms helyek ms kultriba is bevezethettk, ahol aztn a lovakat a helyi vadlovakkal szaportottk. Ez a forgatknyv szintn szmos eltr, nstny rklstani vonalat eredmnyezne.
Brmelyik utat kvettk is, az j vizsglat fontos szvegkrnyezettel jrul hozz ahhoz a rejtlyhez, miknt kerltek be a lovak az emberek letbe.
|