A lovak korai hziastsnak nyomaira bukkantak szadi kutatk
Szadi rgszek satsokat kezdtek egy olyan helysznen, mely azt sugallja, a lovakat 9000 vvel ezeltt az Arab-flszigeten hziastottk. A Szadi Turisztikai s Memlkvdelmi Bizottsg alelnke szerint az al-Maqar helyszn felfedezsei kihvjk az elmletet, miszerint a hziastsra elszr Kzp-zsiban kerlt sor 5500 vvel ezeltt. Ali al-Ghabban szerint az eredmnyek mdostjk tudsunkat a ksei neolitikumi idszak kultrjnak evolcijrl is. A leletek kztt szmos trgy is elkerlt. Tbbek kztt nylhegyek, vakark, gabonarlk, eszkzk fonshoz s szvshez, valamint egyb trgyak, melyek azt mutatjk, a lakosok nagyon gyes kisiparosok voltak. Ghabban szerint a trgyakon vgzett szn-14 tesztek, valamint a helysznen tallt emberi maradvnyokat rint DNS-tesztek Kr.e. 7000-re becsli a leletek kort. „Ez a felfedezs mdostja tudsunkat a lovak hziastsrl, s a kultra fejldsrl a ksei neolitikumban” – mondta egy sajtesemnyen Jeddahban, a Reuters informcii szerint.
„Az al-Maqar civilizci a neolitikum igen fejlett civilizcija volt. A lelhely egyrtelmen mutatja, hogy a lovak domesztikcijnak gykerei 9000 vre nylnak vissza” – tette hozz.
Br az emberek mintegy 50 ezer vvel ezeltt kerltek kapcso-latba a lovakkal, eredetileg hsukrt, brkrt s taln tejkrt tartottk ket. A domesztikci els, meggyz bizonytka Kr.e. 2000-re tekint vissza, amikor a lovakat harci szekerekkel egytt temettk el. Kr.e. 1000-re a hziasts elterjedt Eurp-ban, zsiban s szak-Afrikban. A kutatk azonban olyan bizonytkokat is talltak, melyek azt sugalljk, hogy Kazah-sztn szaki rszn, mintegy 5500 vvel ezeltt, a botai-kultra mr alkalmazta a lovakat.
si eredettel rendelkezik a veszlyeztetett Przsevalszkij-l
Forrs: ScienceDaily
Egy j tanulmny szerint a lovak egyik veszlyeztetett faja – az gynevezett Przsevalszkij-l – sokkal tvolabbi rokona a hziastott lnak, mint a kutatk korbban feltteleztk. A Kateryna Makova vezette csapat a gnllomny azon rszt vizsglta meg, mely kizrlag csak anyrl rkldik az utdra – mitokondrilis DNS – ngy Przsevalszkij-l csaldfn s az adatokat sszehasonltotta a domesztiklt l (Equus caballus) DNS-vel.
Arra a kvetkeztetsre jutottak, br korbban a kutatk azt feltteleztk, hogy a Przsevalszkij-l s a hziastott l krlbell akkor vlt el egymstl, amikor a lovakat domesztikltk – mintegy 6 ezer – 10 ezer vvel ezeltti tartomnyban -, a kt faj elvlsnak vals ideje sokkal rgebbre tehet. A vizsglat adatai azt is sugalljk, hogy napjaink Przsevalszkij-lovai sokkal vltozatosabb genetikai llomnnyal rendelkeznek, mint korbban hittk. Az eredmnyeket fel lehet hasznlni a termszetvdelmi erfesztsekre a veszlyeztetett lfaj vdelmre, melybl mindssze ktezer egyed maradt Kna s Monglia egyes rszein, valamint Kalifornia s Ukrajna vadmenedkeiben. A vizsglat a Genome Biology and Evolution folyiratban jelent meg.
A Przsevalszkij-l – zmk, rvidsrny faj, melyet a lovakat elszr felfedez orosz kutat utn neveztek el – az utbbi vszzad kzepn vlt veszlyeztetett, amikor a faj populcis palacknyak-hatst szenvedett el. Ezen evolcis esemny sorn a populci vagy a faj legtbb vagy szmos egyede elpusztul. „Sajnos ez a palacknyak az emberi aktivits eredmnye volt” – mondja Makova. „A Przsevalszkij-lovat tpllkszerzs cljbl vadsztk, termszetes lhelyt, a sztyeppt farmokk alaktottk, gy a lovak gyakorlatilag nem tudtak hol lni s szaporodni. Az tvenes vek vgre mindssze 12 egyed maradt.” Makova szerint a krnyezetvdk erfesztseinek hatsra napjaink populcija ktezer egyedre ntt.
A vizsglatban, melyet korbban mg soha nem prbltak, Makova s csapata a Przsevalszkij-l populcijban jelenleg fennmaradt, ngy anyai grl szrmaz teljes mitokondrilis gnllomnyt elemezte ki. Elszr meghatroztk, hogy kt anyai g mitokondrilis gnllomnya azonos, gy a genetikai lloms hrom anyai gra szklt. Ezt kveten adataikat teszteltk a Przsevalszkij-l genetikai trtnett taglal uralkod elmletek tkrben. Az egyik hipotzis szerint, a Przsevalszkij-l fejldtt ki elszr, a domesztiklt faj ksbb szletett meg egyfajta „leszrmazottknt.” Egy msik hipotzis szerint, a genetikai trtnet ennek ppen ellentte. A hziastott l kzvetlen sei jelentek meg elszr, a Przsevalszkij-l pedig ksbb fejldtt ki j fajknt. A korbbi hipotzis szerint, a kt faj elvlsnak a hziasts krnykn – mintegy hatezer – 10 ezer vvel ezeltti idszakban – kellett vgbemennie.
Makova elmondta, felfedeztk, hogy egyik forgatknyv sem valszn. „Ehelyett az adatok azt sugalljk, hogy a Przsevalszkij-l s a domesztiklt l sokkal tvolabbi rokonai egymsnak. Valjban valsznleg 160 ezer vvel ezeltt osztoztak kzs sn, jval a hziasts eltt.” A konklzik altmasztsra a csapat szekvenlta a Przsevalszkij-l magi DNS-nek egy rszt is – a genom ezen rsze mindkt szltl rkldik. Emellett egy harmadik faj, a szomliai vadszamr – a szamarak vadon l se -genomjnak egy rszt is kielemeztk.
A kutat magyarzata szerint ezen informci lehetv tette, hogy a csapat „kalibrlja a l evolci molekulris rjt”, gy leszktse az idablakot az alfajok elvlsra s csapata gyanjnak megerstsre, miszerint a lovak domesztiklsa s a Przsevalszkij-l kifejldse kt nagyon tvoli, s egymstl fggetlen esemny volt.
Makova hozztette, hogy br a kt faj tbb mint 100 ezer ve vlt el egymstl, azta is idszakosan keresztezdtek egymssal. „Szerencss a tny is, hogy a krnyezetvdk a XX. szzad msodik felben rjttek, milyen rossz a Przsevalszkij-l helyzete. Nemcsak j szaportsi erfesztsekbe kezdtek, hanem Kaliforniban s Ukrajnban menedkeket lltottak fel, emellett biztostottk azt is, hogy a kzeli rokonokkal a lovak ne keresztezdjenek” – mondja a kutat. Ezen okbl napjaink populcija egszsges tudott maradni azzal, hogy fenntartotta a jelents genetikai diverzitst.
A kutat s csapata abban remnykedik, eredmnyeik segtik, a jvbeli vdelmi erfesztseket a veszlyeztetett lfaj esetn. „Az elkpzels, hogy fokozatosan visszavezetjk a Przsevalszkij-lovat a vadonba. Most, hogy ismerjk a klnbz anyai gakat, mg jobban vltozatoss tehetjk az llatok gnllomnyt. Ezzel biztostani lehet, hogy a vadon l faj tagjai kevs recesszv betegsgtl szenvedjenek, s a lehet legjobb eslyk legyen a felvirgzsra, amint visszakerltek a megfelel lhelyre.”
A kutatk abban is remnykednek, folytathatjk a l evolcit rint tanulmny azzal, hogy szekvenljk a domesztiklt lovak egyes fajtinak genomjt, vgl pedig a Przsevalszkij-l teljes gnllomnyt.
Vissza a Foldalra: //somogyifoto.gportal.hu/gindex.php?pg=30075961
|