Bbel Jzsef Id. Egy elfelejtett lovasember 1936-Apaj
Mindenkori lovasletnkben meghatrozan fontos volt a magyar paraszti lovaskultra , a pusztai ember rkltt tulajdonsga, adottsguk, s tehetsgk, ami alapjn rtk el kiemelked sikereiket. Ezek kz tartozik id. Bbel Jzsef, aki az 1950- 60-as vekben kiemelked sikereket rt el.
j erre kapott a magyar lovassport az 50-es vek elejn. Az akkori Orszgos Lovasszvetsget az a vilgos felismers vezette, hogy az elrehalads zloga a korszer felkszlsben s a rendelkezsre ll erk helyes sszpontostsban rejlik. Elsajttani a sportban lenjrok tapasztalatait s fejleszteni nemzetkzi kapcsolatainkat. A tenyszts s sport kapcsolatt mg szorosabb kell tenni, hiszen nyilvnvalv vlt az a felismers, hogy a jvben egyre keresettebb rucikk lesz a jl idomtott sportl.
A sportplyn elrt eredmnynl pedig nincs alkalmasabb ajnllevl egy orszg tenysztse szmra. A jl fizet klfldi kereslet kielgtsre az akkori magyar mnesek megfelelen kvntak felkszlni, hogy a jelentkez ignynek megfeleljenek. Rgi s hres ltenyszt vidkeinken egyre alakultak a sportegyesletek, rgi szakemberek vllaltk a fiatal genercik felksztst, ami alapjn a lovassport elzrkzottsga megsznt.
A Lovasszvetsg sszefogta a sportg alakul szakosztlyait, megalkottk a hivatalos szablyknyveket, rendszeresen kirtk a versenyeket s a bajnoksgokat. Megteremtettk a kapcsolatot a Nemzetkzi Szvetsggel s 1953-ban sor kerlt az els klfldi versenyre, Bukarestben. A Honvd Sportegyesletek, a klnbz lovasszakosztlyok neveltk az j genercit. Kzel 40 sportkrben tbb mint ezer lovas llt rajtra kszen, hogy sszemrje tudst. A bajnoksgot 5 fordulban, Budapesten, - a Margitszigeten, Bkscsabn, Balatonalmdiban, Hajdszoboszln s Csongrdon rendeztk meg. De a maihoz hasonl, rendszeres ves programon s felkszlsen alapul, a legjobb versenyzket s lovakat vlogatott kereten bell foglalkoztat munka mg nem volt. Versenyeket – vente- tucatnyinl is tbbet, termszetesen akkor is rendeztek a sportkrk, hzibajnoksgok. Bke Kupa s az ves teljestmnyeken alapul bajnoki rendszer volt rvnyben.
Nemzetkzi versenyt idehaza nem tartottak, klfldn els zben, 1953-ban volt magyar lovascsapat, nemzetkzileg is rangot ad versenyen pedig elszr csak 1956-ban szerepelt a stockholmi olimpia eltt, alatt s utna. A megjulst megelz idszakban, a felkszls sznvonalban, az idomtsban, a versenystlus s lovagltuds tekintetben elmaradtunk nemcsak a vilg legjobbjaitl, hanem azok az orszgok versenyzi is maguk mg utastottk lovasainkat, akik azeltt a magyarok mgtt a vert meznyben vgeztek. Pedig volt tehetsges lovasgrdnk s voltak nagyszer, komoly kpessg lovaink. Gyakorlatilag haznkban is az volt a helyzet, hogy a nagy rdeklds miatt a szakosztlyok knytelenek voltak sok gyereket eltancsolni, mert nem tudtak lovat biztostani szmukra. A Nemzetkzi Lovasszvetsg is foglalkozott ezzel a krdssel, tbbek kztt edztanfolyamok szervezsvel igyekeztek orvosolni a kialakult helyzetet.
A magyar lovassport nem szklkdtt kivl oktatkban. A teljessg ignye nlkl felsorolva nhny nevet: Tth Bla, - egyttal az akkori ttusa vlogatott-keret lovasedzje, Mchnszky Gyula, aki az idben a tehetsges, fiatal generci reprezentnsa, a lovasvlogatott akkori edzje, dr. Kollr Kornl, Somogyi Istvn, Nmet Dezs, Lszai Jzsef, s a „rgi grda” akkor mg aktv tagjai, Platthy Jzsef, valamint Bod Imre. Az jjalakult Orszgos Lovasszvetsg vezetsvel, szilrd szakmai alapokon igyekezett a vilgsznvonaltl ersen elmaradt hazai lovassport gyt elrelendteni. Ezt a kezdemnyezst sikerek kvettk, jelents sikerek. Nagy egynisgek, legends sportesemnyek fszerepli kezdtk lovasplyafutsukat, olyan trsakkal, mint Aranyos, Hvirg, Brsony, Lva, Alvilg, Higany, a korszak olyan kpessg lovai, amelyek szp sikereket rtek el, a hazai s a nemzetkzi versenyplykon. Somlay Lajos, Szabados Gyula, Szatola Albert, Karcs Imre, Suti Istvn, Mra Lszl, Magyar Imre, Baranyai Jzsef, Varr Jzsef, ifj.Tth Bla, nevk, sikereik magukrt beszlnek, akikhez eredmnyei alapjn hozztartozott, az akkori Kiskunhalasi Hatrr Dzsa versenyzje, Bbel Jzsef is.
- Szleim fldmvelk, psztorok voltak, innen hoztam a fld s az llatok szeretett. – kezdte a beszlgetst a rgebbi idk egyik tanja id. Bbel Jzsef. – 1936-ban Apajon szlettem, ahol az akkori idben kzel 1000 nagytest haszonllat volt, tbbsgben lovak. A mnesben akkor magyarflvr, get, telivr fajtj lovak voltak, amire 32 csiks felgyelt. Kora gyerekkoromban mr a lovakhoz kerltem, ahonnan 1950-ben Tth Bla kiemelt, s egy egyves budapesti ltenysztsi, tanfolyamra helyezett el. Ezt ksbb, egy ktves kvette, ahol mr a sport is fszerepet kapott. Az iskola magas szinten kpezte ki a lovasokat, az onnan kikerlt lovasok, szinte minden lovasszakgban kivl eredmnyeket rtek el. Magam djugratsban, militaryban, djlovaglsban is nyertem magyar bajnoksgot, s ezt elssorban az akkori tanraimnak, edzimnek ksznhettem.
- Nhny nevet hallhatnnk az akkori oktatk kzl?
- Tth Bla, akinek a segtsge nlkl nem is kerlhettem volna az iskolba, Mchnszky Gyula, Kollr Kornl, Platthy Jzsef, Zsiga bcsi, ksbb Hirling Jzsef, a lovas iskola parancsnoka, mindannyian olyan szakemberek s emberek voltak, akiktl nagyon sokat tanulhattunk. Nlklk a magyar lovassportolk ilyen eredmnyeket nem rhettek volna el. Azoknak az veknek a munkja, majd azt kvet eredmnyek, sikerek, a kvetkez generciknl is jelen vannak, most is megtallhatk.
- Nhny gondolat erejig eleventse fel plyafutsnak fontosabb llomsait, eredmnyeit.
- 1952-ben ifjsgi versenyzknt military versenyeken kezdtem a sportplyafutsomat, 1953-ban, kategrimban az elsk kztt vgeztem. Kzben a djugratsban is eredmnyesen szerepeltem, de veken keresztl djlovasknt is ott voltam az len. 1957-tl hvatsos katonaknt, a Kiskunhalasi Hatrr Dzsa versenyzjeknt indultam.
1958-ban, ngy fordul sszestse alapjn militaryban s ifjsgi djugratsban bajnoki cmet nyertem, 1960-ban, a bajnoki versenyrendszerben akkor ktnapos versenyknt ismert szmban, - djugrats s djlovagls, - szintn magyar bajnok lettem. Nemzetkzi versenyeken, Romniban, Lengyelorszgban, Jugoszlviban s Olaszorszgban is sikerrel szerepeltem a magyar csapat tagjaknt.
1960-ban a rmai olimpia eltt, Somlai, Suti, Mra, Szabados, Hajd s Karcs mellett n is helyet kaptam a magyar djugrat csapatban, azon a Torinban rendezett hivatalos nemzetkzi versenyen, ahol az olasz s a nyugatnmet csapat mgtt, harmadikknt vgeztnk.
-Tudomsom szerint a rmai olimpira, mint military versenyz, a magyar olimpiai csapat tagjaknt kszlt?
- Eredmnyeim alapjn, kerettagknt kszltem, de egy szerencstlen baleset folytn mgsem utazhattam. Trtnt, hogy a Margitszigetrl egy versenyt kveten, a loval lbon mentnk vissza az istllba. Ez akkor termszetes volt. Lovam, Obeliszk, egy villamostl megijedve, az egyik hts lbval olyan szerencstlenl a msikra lpet, hogy az eltrt.
- Hogyan folytatdott az lete a tovbbiakban?
1963–ig a Hatrr Dzsa versenyzjeknt versenyeztem, majd ezt kveten Kruchio Lszl krsre Apajra, a szlfalumba, otthonomba visszatrve az llami Gazdasg lovasgazatban dolgoztam. North Star, Furioso fajtj lovakat lovagoltam be, k sztettem el exportra, nyereg alatt s fogatba. Tbb fiatalt indtottam el sportplyafutsn, akik ismert sportolk, lovasszakemberek lettek. A gazdasg sportegyesletben folytattam a sportot, tantottam, kpeztem a fiatalokat, nyugdjba vonulsomig, 1995-ig. Sikeres plyafutsom olyan kivteles szakmai, s emberi tulajdonsgokkal rendelkez tantimnak ksznhettem, mint Tth Bla, Mchnszky Gyula, Kollr Kornl, akik mindent megtettek, hogy a magyar lovassport, s a magyar ltenyszts ott legyen a vilg lvonalban. Mra Lszl, Makkos Vilmos, Karcs Imre, Suti Istvn, olyan versenyztrsak voltak, akik felkszltsgk, kzdeni akarsuk ltal kiemelkedtek, akik kz tartozni nagy megtiszteltets volt. Ezt a szellemisget s htteret kvnom a mai lovasletben, ami ltal jra ott lehetnk a vilg lvonalban, hagyomnyainknak, rdekeinknek megfelelen.
Forrs: Herneczky Frigyes
|